Jesień to czas na golenie koni i początek derkowania. Podejmij decyzję, czy chcesz golić swojego wierzchowca, a jeśli tak – skorzystaj z naszego praktycznego poradnika!
Czemu służy golenie koni?
Konie doskonale radzą sobie z różnymi warunkami – z mrozem i z upałem. Zimą porastają grubą sierścią, która wraz z innymi mechanizmami obronnymi doskonale chroni je przed chłodem i wilgocią. Jednak konie pozostające w treningu, spędzające dużą część dnia w stajni, a często też derkowane, mają nieco inne potrzeby niż ich żyjący wolno pobratymcy.
Konie dźwigające ciężkie zimowe okrycie i jednocześnie systematycznie pracujące, narażone są na szybkie przegrzanie organizmu. Poddawanie koni dużym obciążeniom treningowym sprawia, że silnie się pocą i ryzykują przeziębieniem.
Kiedy golić?
Różne konie różnie reagują na zmiany temperatury, dlatego golenie koni można przeporwadzać w różnych momentach, a także powtarzać w trakcie sezonu. Niektóre wymagać będą skrócenia sierści już w lecie, niektóre 2-3 miesiące później. Z reguły jednak uznaje się, że optymalnym miesiącami w jakich powinniśmy zacząć rozważać golenie koni są wrzesień i październik.
Praktyczne porady
- Zacznij od przygotowania swojego konia na długo przed samym goleniem. Naucz go grzecznie stać na uwiązie, przyzwyczajaj konia do dźwięku maszynki zanim jej faktycznie użyjesz. Jeśli jesteś jednak zmuszony ogolić swojego konia, zanim odpowiednio go do tego przygotujesz, skonsultuj się z lekarzem weterynarii odnośnie ewentualnego zastosowania środka uspokajającego.
- Jeśli wybrany przez ciebie wzór wymaga golenia części głowy, zaopatrz się w kantar z odpinanym paskiem podgardlanym.
- Użyj zwilżonej kredy do wyrysowania wzoru w jaki chcesz ogolić konia, ułatwi ci to precyzyjne i równe ogolenie
- Mała wilgotność atmosfery występująca w trakcie miesięcy zimowych sprzyja powstawaniu zjawiska elektryczności statycznej. Istnieje wówczas ryzyko porażenia konia prądem. By tego uniknąć, przetrzyj wilgotnym ręcznikiem wstępnie ogolone partie i kontynuuj strzyżenie. Pamiętaj, by nie zmoczyć sierści za bardzo, co całkowicie uniemożliwia golenie koni.
- Wykorzystuj maszynki o jak największej mocy, ale jednocześnie tylko takie, w używaniu których jesteś wprawny. Im silniejszy motor, tym szybciej poruszają się ostrza. Im szybciej poruszają się ostrza, tym łatwiej przedrzeć się przez gęstą, grubą zimową sierść.
- Daj czas maszynce, by zadziałała. Im słabszej mocy jest golarka, tym wolniej musisz wykonywać swoją pracę. Ostrza powinny gładko przesuwać się po włosach.
- Podczas golenia utrzymuj ostrza w pozycji równoległej, płasko do skóry. Podstawowym błędem popełnianym przez początkujących jest trzymanie ostrzy pod ostrym kątem w stosunku do skóry.
- Nie zostawiaj golenia głowy na koniec, gdyż koń zmęczony całym procesem golenia, może się przy tym ostatnim fragmencie zbuntować, gdyż jest on przy okazji jednym z najmniej przyjemnych. Spróbuj zacząć od strzyżenia dolnej partii łopatki, by bezpośrednio potem przejść do głowy.
- Podczas golenia okolic zadu, by nie przystrzyc nieopatrznie ogona, zawiń rzep bandażem lub owijką.
- Po skończonym strzyżeniu użyj środka przywracającego naturalny kolor sierści. Specjalna formuła dodatkowo nawilża włos, łagodząc uczucie suchej i szorstkiej skóry. Pamiętaj, by dokładnie wyszczotkować konia, aby usunąć zgolone włosy. Możesz pomóc sobie za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeśli zmoczysz ją dodatkowo w occie i gorącej wodzie nadasz sierści piękny połysk.
Tekst: ADM