Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała wytyczne w związku z potwierdzonymi przypadkami grypy u koni na terenie Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nigerii i USA. Wytyczne mają na celu ochronę koni przez zakażeniem i zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby.
Grypa u koni – FEI podaje wytyczne w związku z odnotowanymi zachorowaniami
„Obecne ogniska grypy koni mogą mieć wpływ na cały przemysł jeździecki, ale istnieją środki, które można podjąć w celu ochrony koni i zapobiec dalszemu przenoszeniu choroby.” – czytamy w opublikowanym dokumencie.
„Grypa końska jest wysoce zaraźliwym wirusem wywołującym choroby układu oddechowego u koni. Wirus jest endemiczny dla większości krajów świata. Ogniska choroby mogą być poważne, wpływ na przemysł zwierzęcy może spowodować ograniczenia ruchu koni oraz odwoływanie wydarzeń.” Transport koni także stanowi zagrożenie rozprzestrzeniania choroby.
FEI ostrzega, że zanim pojawią się objawy kliniczne u konia może wystąpić gorączka. U zarażonych koni mogą pojawić się: depresja, utrata apetytu i ostry, suchy kaszel. Grypa może prowadzić do komplikacji, występują wtedy wtórne infekcje bakteryjne oraz pojawia się wydzielina z nosa.
Jakie konie są zagrożone grypą?
FEI informuje, że zagrożone najbardziej są zwierzęta niezaszczepione, starsze, młode i osłabione przez inne choroby, np. Chorobę Cushinga.
Bardzo ważne, aby konie, u których pojawiły się wczesne objawy zostały zbadane przez weterynarza.
Jak uchronić konie przed grypą?
FEI podkreśla jak ważną rolę w ochronie przed zakażeniem ma szczepienie, choć podkreśla jednocześnie, że szczepienie nigdy nie gwarantuje 100% ochrony przed chorobą. FEI dodaje, że wszystkie zwierzęta w danej stajni powinny być zaszczepione.
W przypadku transportu koni poza stajnię, ważne jest uważne monitorowanie stanu zwierzęcia po powrocie. W przypadku odnotowania gorączki należy jak najszybciej powiadomić weterynarza. Koń, u którego zaobserwowano objawy choroby nie powinien opuszczać stajni, podobnie jest z końmi, które miały z nim kontakt.
Komunikat o ostrzeniach FEI pojawił się także na stronie PZJ.
Pełen wgląd w wytyczne FEI znajdziecie TUTAJ
Międzynarodowa Federacja udostępnia również kurs dotyczący końskiej grypy na bezpłatnej platformie FEI Campus