Końskie nogi są narażone na wiele urazów – przez co stają się podatne na różnego rodzaju zgrubienia i opuchlizny. Czym może być ta podejrzana gulka na nodze Twojego konia? Jeżeli tylko zauważysz jakieś niepokojące zmiany pamiętaj o wezwaniu weterynarza! Opoje – najczęstszy rezultat przeciążenia.
Opoje – jak rozpoznać?
To okołostawowy wypełniony płynem obrzęk, znajdujący się na wysokości stawu pęcinowego. Jest on rezultatem nadmiernego wypełnienia pochewki ścięgnowej pęciny. Jeśli przyczyną jego wystąpienia jest zapalenie lub uszkodzenie ścięgien znajdujących się w pochewce towarzyszy mu ból, odciążanie kończyny i kulawizna. W postaci przewlekłej lub długo utrzymującego się wodniaka pochewki (występującego zwykle u starszych koni) zmiany są jedynie defektem kosmetycznym.
Przyczyny
Mogą być rezultatem przeciążenia (nadmierny wysiłek, nierówne podłoże), potknięcia, poślizgnięcia, urazu lub zbliznowacenia.
Kiedy się martwić?
Jeśli powodują odciążanie kończyny, silną bolesność i kulawiznę. Wtedy lekarz weterynarii powinien przeprowadzić kontrolne badanie USG, aby sprawdzić czy stan ten jest wynikiem zapalenia pochewki, czy uszkodzenia ścięgien zginaczy. Jeśli opoje utrzymują się przez dłuższy czas nie dając objawów, nie wymagają interwencji i pozostają jedynie defektem kosmetycznym.
Niektóre konie, zwłaszcza ras ciężkich oraz zwierzęta starsze są bardziej na nie podatne. U niektórych koni opoje utrzymują się latami, u innych znikają, a jeszcze u innych powracają po ciężkim treningu. Zanim zaczniesz się martwić odpowiedz sobie na pytanie czy zmiany na obu kończynach są takie same i czy powodują kulawiznę.
Leczenie
Bardziej uznawane są za skazę piękności konia niż poważny problem zdrowotny i zwykle nie wymagają interwencji. Jeśli ulegają znacznemu powiększeniu, powodują ból lub kulawiznę, konieczna jest wizyta lekarza weterynarii. Jeśli leczenie jest konieczne, punkcja z upuszczeniem płynu i iniekcje leków przeciwzapalnych mogą pomóc w pozbyciu się obrzęku. Także pomocne jest stosowanie okładów chłodzących oraz bandaży termoplastycznych.
Nie jest rzadkością występowanie opoi na obu kończynach. Jeśli na jednej z nóg opój powiększył się, może być to skutkiem urazu tkanek miękkich otaczających pęcinę lub ścięgien zginaczu w miejscu ich przejścia przez pochewkę. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej poproś lekarza weterynarii o przeprowadzenie badania USG.