W tym roku w piątek przypadał Światowy Dzień Zwierząt, a organizacja charytatywna Brook z tej okazji postanowiła opublikować wyniki ważnych badań. Brook pracuje nad zwiększeniem świadomości na temat jednego z największych zagrożeń dla pracujących koni, osłów i mułów w Afryce , jakim jest handel skórami. Organizacja zleciła wykonanie raportu w tym temacie.
Handel oślimi skórami w Kenii
Przewiduje się, że handel skórami osłów zniszczy populację osłów w Kenii do 2023 r., A nowe badania pokazują teraz, jak handel skórami ma szkodliwy wpływ na rodziny, które polegają na tych zwierzętach, aby utrzymać swoje życie.
W nowym raporcie stwierdzono, że chociaż handel oferuje rolnikom krótkoterminowe korzyści, utrata osła sprawia, że są oni narażeni na ubóstwo w perspektywie długoterminowej. A w tej grupie szczególnie narażone są kobiety, dzieci, osoby starsze i osoby niepełnosprawne.
Brooke współpracuje ze społecznościami, aby poprawić życie pracujących koni i osłów. Ale dużym problemem jest kradzież osłów, szacuje się, że zgłaszanych jest nawet 60 takich incydentów w tygodniu.
Bernardowi Charabu skradziono już 6 osłów, po tym jak zapotrzebowanie rzeźni zwiększyło się. „Pieniądze, które zarabiam na moich osłach, płacą za wszystko. Opłaty szkolne moich dzieci, jedzenie, odzież i wszystko, czego potrzebujemy. Kiedy zostały skradzione, miało to duży wpływ na nasze życie. Musieliśmy polegać na znajomych i rodzinie, to był bardzo trudny okres. Miało ogromny wpływ na całe nasze życie. Przez dwa miesiące, kiedy nie miałem osła nie mieliśmy dochodu ”.
Nowe badania, The Emerging Trade in Donkey Hide: A Anport of An Threat for Communities in Kenya? został opublikowany w czasopiśmie Agricultural Sciences i został zamówiony przez Brooke i kierowany przez Brooklyn Economic Consulting Ltd.
Na początku tego roku raport The Kenii Agricultural and Livestock Research Organisation (KALRO) zlecony przez Brooke East Africa przewidywał, że osły w Kenii mogą wyginąć do 2023 roku. Ten sam raport ostrzegał również, że dobrostan w rzeźniach prawdopodobnie będzie przerażająco zły. Badanie wykazało, że liczba zabitych osłów była pięciokrotnie wyższa niż liczba pocisków ogłuszających używanych w rzeźniach, co wskazuje, że tylko jedno na pięć zwierząt było humanitarnie ogłuszonych przed ubojem.
Od czasu ogłoszenia kryzysu w Kenii Brooke East Africa podnosi świadomość raportu KALRO. Pomogli również właścicielom, którzy stracili osły, w utworzeniu Krajowej Sieci Właścicieli Osłów, która zgromadziła ponad 9000 członków w celu wywarcia nacisku na rząd.
Handel skórkami osłów to problem ogólnoświatowy i stanowi poważny problem w Kenii. Brooke wzywa do wprowadzenia zakazu handlu skórami osłów w Kenii oraz do walki z transgranicznym przemytem osłów do Kenii.
Raport dostępny na stronie organizacji TUTAJ
Źródło: The Emerging Trade in Donkey Hide: An Opportunity or a Threat for Communities in Kenya?,Gemma Carder, Oscar Ingasia, Evans Ngenoh, Samuel Theuri, Desmond Rono, Philemon Langat., DOI: 10.4236/as.2019.109087,