Piąty rok z rzędu cała energia elektryczna zużywana podczas International Horse Show w Helsinkach, które było gospodarzem drugiej eliminacji Pucharu Świata FEI w skokach przez przeszkody w ostatni weekend października, była wytwarzana wyłącznie z obornika. Na ponad 100 megawatogodzin energii wytworzono ze 100 ton obornika zebranego od konkurujących koni podczas czterodniowej imprezy w stolicy Finlandii.
Helsinki Jumps Green – wydarzenie jeździeckie z troską o środowisko naturalne
System wykorzystania nawozu do produkcji energii opracowany przez Fortum, międzynarodową firmę specjalizującą się w wytwarzaniu energii elektrycznej, produkcji ciepła i recyklingu odpadów, spełnił wszystkie potrzeby związane z imprezą jeździecką, zapewniając oświetlenie, funkcjonowanie tablic wyników i stacje ładowania telefonów komórkowych. Wytworzona nadwyżka energii wróciła do krajowej sieci w celu ogrzewania domów w rejonie Helsinek.
To, co rozpoczęło się jako mały projekt w 2014 r., jest teraz wiodącym przykładem na zarządzenie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju podczas wydarzeń jeździeckich. Pokazuje, że koński obornik może być wykorzystany jako źródło energii nie tylko podczas imprez związanych z końmi, ale mogą z niego skorzystać okoliczni mieszkańcy.
„System zamiany obornika na energię ma ogromny potencjał dla krajów o dużej populacji koni i pokazał, że potrzebne są gotowe rozwiązania, jeśli chcemy odejść od polegania na paliwach kopalnych”, wiceprezes Fortum HorsePower Anssi Paalanen – „Możliwe jest naładowanie telefonu tylko 0,2 decylitrami obornika końskiego, a obornik produkowany codziennie przez dwa konie może generować ciepło dla jednego domu jednorodzinnego przez rok”.
Najbardziej ekologiczny pokaz koni na świecie
Energia elektryczna wytwarzana z obornika jest tylko jedną z wielu inicjatyw w ramach koncepcji ochrony środowiska „Helsinki Jumps Green”, która ma na celu uczynić to wydarzenie najbardziej ekologicznym pokazem koni na świecie. Koncepcja Jumps Green obejmuje również inicjatywy recyklingu i redukcji papieru, stosowanie przyjaznych dla środowiska praktyk zakupowych i zrównoważonej konsumpcji żywności podczas imprezy.
„Jako organizatorzy imprez naszym obowiązkiem jest tworzenie partnerstw z lokalnym przemysłem, aby zrównoważone wydarzenia sportowe były realną możliwością, a nie tylko miłym jednorazowym incydentem”, powiedział Tom Gordin, dyrektor International Horse Show w Helsinkach.
„Naszą wizją jest stać się światowym liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju imprez jeździeckich. Z doświadczenia z pierwszej ręki wiemy, że wymaga to zaangażowania i poświęcenia, ale wyniki końcowe są tego warte. Jesteśmy dumni ze współpracy z Fortum i bycia częścią rozwiązania w zakresie energii odnawialnej. ”
Fortum zapewnia stajni ściółkę dla koni wykonaną z wiórów drzewnych wytwarzanych przez fiński przemysł leśny. Obornik zbierany ze stajni jest następnie dostarczany do zakładów w Finlandii, gdzie jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji czystej, odnawialnej i przyjaznej dla środowiska energii lokalnej.
Od czasu uruchomienia systemu w 2015 r. zebrano około 70 000 ton obornika od koni mieszkających w Finlandii. Elektrownia i ciepłownia w Järvenpää niedaleko Helsinek dostarcza ciepło do 1250 klientów w okolicy, a energię elektryczną do krajowej sieci energetycznej. System częściowo zastępuje poleganie na paliwach kopalnych w produkcji energii i pomaga zmniejszyć wpływ zmian klimatu. Kiedy obornik zastępuje inną biomasę w produkcji energii i ciepła, zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około 200 kilogramów na tonę obornika. A jeśli obornik zastępuje paliwa kopalne, takie jak węgiel, korzyści są jeszcze większe.
Przykład dla innych
„System pokazał, że pomysły na alternatywne rozwiązania energetyczne mogą pochodzić z najbardziej nieoczekiwanych miejsc”, powiedział prezes FEI Ingmar De Vos. „Inicjatywy helsińskie wnoszą olbrzymi wkład w sport jeździecki, nie tylko pod względem wartości, ale także w szersze implikacje, jakie mają dla społeczności lokalnych i regionalnych. Pokazuje to wyraźnie, że społeczność jeździecka poważnie podchodzi do obowiązku ochrony środowiska. ”
Biorąc pod uwagę zrównoważony rozwój środowiska jako priorytet FEI, międzynarodowy organ zarządzający pracował nad wdrożeniem indeksów sprawozdawczych i opracowaniem kompleksowego przewodnika dla organizatorów wydarzeń na całym świecie.
Podręcznik zrównoważonego rozwoju FEI dla organizatorów wydarzeń został opublikowany w 2014 r., aby zachęcić organizatorów wydarzeń do wdrażania inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem, które pomagają zmniejszyć negatywny wpływ ich wydarzeń na środowisko i stworzyć pozytywną spuściznę społeczną i gospodarczą.
FEI jest także sygnatariuszem działania ONZ na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu w sporcie na rzecz klimatu, w którym wzywa się strony do „systematycznych wysiłków na rzecz promowania większej odpowiedzialności za środowisko”.
Ponadto FEI podjęła szereg inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w swojej siedzibie głównej w stolicy olimpijskiej w Lozannie (SUI). Główna siedziba FEI jest uznawana za budynek z certyfikatem „Minergie”, szwajcarski standard wskazujący na niskie zużycie energii, przy zmniejszonym zużyciu energii o 25 procent. Kiedy centrala została odnowiona w 2011 r., tylko dwa procent odnowionych budynków w Szwajcarii spełniało te standardy. Zwiększony recykling i szkolenia personelu zostały również uwzględnione w projekcie Green Office FEI.
Źródło: Informacja prasowa FEI