Higiena okolic pęcin
Żeby gruda nie stała się utrapieniem twojego wierzchowca, konieczne jest regularne czyszczenie końskich nóg – i nie chodzi tutaj tylko o kopyta i piętki! Po jeździe lub pobycie na błotnistym padoku wskazane jest umycie oraz dokładne osuszenie okolic pęcin. Przy myciu można wykorzystać także środki odkażające w płynie przeznaczone dla koni. Niektórzy jesienią od czasu do czasu profilaktycznie stosują do mycia także szare mydło.
Niech naszej czujności nie umknie również sam sprzęt wykorzystywany do codziennej pielęgnacji wierzchowca. Jego szczotki powinny być regularnie czyszczone, aby nie gromadziły i przenosiły bakterii. To samo dotyczy ochraniaczy, które zakładamy koniom na czas jazdy lub wyjścia na padok. Jeżeli regularnie brudzą się w błocie, należy je czyścić oraz prać częściej niż zwykle.
Nie zapominajmy też, że gruda (jako typowa infekcja bakteryjna) jest chorobą zakaźną. Oznacza to, że może przenieść się z jednego osobnika na drugiego. Jeżeli zatem któryś z koni w stajni zachoruje na grudę, dobrze jest uważnie obserwować stan zdrowia także innych wierzchowców i otoczyć ich nogi odpowiednią opieką. W zwalczaniu tej infekcji mogą przydać się też nasze rady leczenia grudy krok po kroku.