Pierwsze udomowione konie – czyimi są przodkami?
Obecne modele wskazują, że wszystkie współczesne rasy pochodzą od koni udomowionych przez kulturę Botai. Jednak najnowsze wyniki badań sekwencji genomów tych koni, które zostały przeprowadzone przez French National Center for Scientific Research (CNRS) oraz Paula Sabatiera z Uniwersytetu w Tuluzie, wskazują, że historia potoczyła się inaczej niż dotychczas sądziliśmy.
Naukowiec z CNRS, Ludovic Orlando i jego współpracownicy, publikujący w czasopiśmie “Science”, opisali swoje udane sekwencjonowanie genomów 22 z koni bontajskich, tworząc migawkę ewolucji biologicznej związanej z udomowieniem tych zwierząt.
Jak twierdzą naukowcy, właściwie niemożliwym jest odkrycie najwcześniejszych etapów udomowienia koni poprzez analizę współczesnego genomu koni, który został zniekształcony przez ludzi poprzez selektywną hodowlę.
Analiza przeprowadzona pod kierunkiem Ludovica Orlanda dała jednak nieoczekiwane rezultaty. Konie kultury Botai nie dały początku znanym nam współczesnym rasom koni, ponieważ są raczej bezpośrednimi przodkami koni Przewalskiego. Badania podkreśliły zmiany, jakie zaszły u tych zwierząt wraz z przejściem z powrotem do stanu dzikiego (m.in. zanik charakterystycznych dla koni Botai „lamparcich cętek”). Wariant genu odpowiedzialnego za to ubarwienie został prawdopodobnie wyeliminowany przez dobór naturalny.
„Kiedy mój zespół zobaczył wyniki po raz pierwszy, nikt nie chciał w nie uwierzyć. To odwraca do góry nogami wszystko, co do tej pory w tej kwestii zostało powiedziane. Przez rok wręcz próbowaliśmy obalić wyniki tych badań, jednak dowody są solidne” – mówi Orlando.