Przewożenie konia to bardzo często wymagające przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego planowania. Warto też wiedzieć, ile może trwać transport konia – zwłaszcza, jeżeli planujemy dłuższą podróż!
Ile może trwać transport konia?
Wg Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt czas trwania transportu lądowego koni nie powinien przekraczać 8 godzin.
Są jednak sytuacje, w których czas ten może zostać wydłużony. Wtedy trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. Jakie?
- Nieodsadzone źrebięta będące na diecie mlecznej mogą być transportowane przez: 9 godzin – co najmniej godzinna przerwa – kolejne 9 godzin
- Konie mogą podróżować maksymalnie 24 godziny, ale zwierzęta muszą co najwyżej co 8 godzin dostawać karmę i wodę
Trzeba też pamiętać, że zwierzęta mogą potrzebować przerwy częściej niż ustalone maksymalne odstępy czasowe. Wszystko zależy bowiem od ich kondycji i samopoczucia podczas przewozu. Dlatego też osoba prowadząca koniowóz lub pojazd ciągnący przyczepę albo osoba jej towarzysząca powinny być wyczulone na to, co dzieje się w przyczepie. Trzeba słuchać, czy koń nie wykazuje oznak nerwowości (grzebanie nogami, obijanie się w przyczepie). W takich przypadkach lepiej stanąć i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Inną opcją nadzoru nad czterokopytnym podopiecznym są coraz popularniejsze systemy monitoringu koni. Składają się one z kamer zainstalowanych w koniowozie i wysyłających obraz do urządzenia znajdującego się przy prowadzącym pojazd.
Komfort końskiej podróży jest w dużej mierze uzależniony od pogody. Wysoka temperatura może sprawić, że zwierzę będzie potrzebowało częstszych przerw i dłuższego odpoczynku pomiędzy etapami transportu, zanim dojedzie na miejsce.
lek. wet. Olga Drewnowska, lek. wet. Mateusz Hecold, MP