Nie istnieją oficjalne, formalne wytyczne, które pozwoliłyby nam odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie powinien ważyć jeździec, żeby koń nie ucierpiał. Zależy to bowiem od wielu czynników – rasy konia, jego wieku, umięśnienia i formy.
Ile powinien ważyć jeździec?
Statystyki pokazują, że nadwaga i otyłość stają się coraz powszechniejszym problemem. Zmaga się z nim także część jeźdźców. Oczywiście, nie należy oceniać ludzi zależnie od tego, jaką mają masę ciała. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sporcie, jakim jest jeździectwo, waga przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie i zdrowie konia.
Konie noszące nadmierną wagę mogą doznać poważnych urazów. Do najczęstszych z nich należą: ból pleców, ochwat, problemy behawioralne, takie jak brykanie, kopanie, gryzienie.
Niektóre szkółki jeździeckie wprowadzają limit wagi dla swoich uczniów. W innych instruktor „na oko” ocenia, czy dany jeździec może dosiąść wybranego rumaka. Limit, który spotyka się w szkółkach za granicą (np. w Wielkiej Brytanii) to ok. 82-89 kg, zależnie od masy konia i obciążenia go pracą.
W przypadku jeźdźców mających własne konie nie ma jednak mowy o ograniczeniach i wytycznych. Sami musimy zadbać o to, żeby nasz koń nie nosił zbyt dużej wagi w stosunku do własnej budowy i masy ciała.
Należy unikać rozumowania, że cięższego jeźdźca lepiej będzie nosił cięższy koń. Oczywiście jest to prawda, jeśli chodzi o typ konia i o jego masę mięśniową, jednak konie, które po prostu same mają nadwagę, w ten sposób podwójnie nadmiernie obciążają swoje stawy i mięśnie.