Zapalenie gardła u koni
Niezbyt wbrew pozorom częstym problemem u koni jest zapalenie gardła. Obrzęk błony śluzowej gardła najczęściej spowodowany jest działaniem czynników bakteryjnych, takich jak gronkowce i paciorkowce, wirusowych np. wirus influenzy i ronienia zakaźnego, oraz chemicznych (np. dymy drażniące śluzówkę gardła).
Objawem zapalenia gardła jest duszność, kaszel, śluzowo-ropny lub ropno-krwisty wypływ z nozdrzy. Potwierdzeniem diagnozy jest endoskopia, w której widoczne jest rozpulchnienie błony śluzowej gardła oraz powiększenie i rozrost grudek chłonnych.
Leczenie zapalenia błony śluzowej gardła to przede wszystkim stosowanie chemioterapeutyków, leków podnoszących odporność ogólną organizmu, środków uszczelniających naczynia krwionośne. Również w tym przypadku świetne efekty przynoszą inhalacje czy nebulizacje wykonywane z preparatów zwierających olejki eteryczne, a w razie potrzeby również preparaty steroidowe.
Warto wiedzieć, iż zapalenie gardła rzadko występuje u koni jako samodzielna jednostka chorobowa. Zwykle jest to część składowa zapalenia dróg oddechowych (np. wirusy powodują zakażenie całego układu oddechowego, a zmiany zapalne błony śluzowej gardła są tylko jednym z objawów tego zakażenia.
Niezwykle rzadko występującym zakażeniem jest grzybicze zakażenie gardła. Zwykle przyczyną tej choroby jest długotrwała antybiotykoterapia lub urazy mechaniczne , bądź też chemiczne błony śluzowej gardła. W badaniu mykologicznym izoluje się Aspergillus sp.
Najczęściej diagnozowana jest podkliniczna postać tej choroby czyli grudkowe zapalenie błony śluzowej gardła. Można rzec plaga u młodych koni wyścigowych. Dosyć charakterystyczne jest to, że nie występują tutaj objawy ogólne, zmiany na błonie śluzowej można wykryć tylko badaniem endoskopowym .
Źrebięca specyfika
Źrebięta w wieku 2-8 miesięcy mają fizjologiczny rozrost tkanki limfatycznej błony śluzowej gardła, jest to rozrost fizjologiczny, a nie patologia. Jest to jak najbardziej fizjologiczna reakcja młodego końskiego organizmu na kontakt z zarazkami obecnymi w otaczającym środowisku.