Stany zapalne u koni
Zakażeniem przebiegającym bez objawów ogólnych jest tak zwane podostre zapalenie gardła. Jednak od poprzedniego różni się tym, że może pojawić się utrudnione pobieranie pokarmów, powiększenie węzłów chłonnych zagardłowych, kaszel(niezbyt często), wypływ z nosa.
W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, ostre zapalenie gardła charakteryzuje się tak silnym obrzękiem błony śluzowej gardła, że zwierzę ma problemy z połykaniem suchego pokarmu, w cięższych przypadkach także mokrego, pojawia się więc niechęć do jedzenia, a w ciężkich przypadkach nawet do picia, konie miewają na skutek problemu z oddychaniem przyspieszony oddech, kaszel, temperatura nawet powyżej 40 stopni, śluzowo-ropny wypływ z jamy nosowej, objawy bólowe i problemy oddechowe powodują przyspieszenie tętna.
Dosyć charakterystycznym objawem jest podwyższenie temperatury okolicy gardła wyczuwalne dłonią, ta okolica jest też bolesna, wyczuwalne są powiększone węzły chłonne. Zdarza się w bardzo poważnych przypadkach zwracanie treści pokarmowej przez nos oraz nieprzyjemny zapach wydychanego powietrza.
Chore zwierzę przyjmuje pozycję, która przynosi mu ulgę, dlatego też trzyma głowę wyciągniętą, próby połykania pokarmu nierzadko kończą się kaszlem lub w cięższych przypadkach nawet wyrzuceniem treści pokarmowej przez nos.
Zwykle jest tak, że jeśli zwierzę kojarzy jakiś bodziec z niewygodą, w tym przypadku z bólem , to go unika. Dlatego też w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej gardła, pojawia się dosyć często anoreksja.
Zapalenie niepowikłane bakteryjnie, którego przyczyną są wirusy, zwykle ulega samowyleczeniu. Pomoc właściciela czy opiekuna ogranicza się w tym przypadku do nawilżania i rozdrabniania podawanej zwierzęciu paszy, zapewnienia mu wypoczynku, dobre efekty przynoszą wspomniane już inhalacje czy nebulizacje oraz podawanie ziół i witaminy C. Wspomagająco polecam smarowanie okolicy gardła maściami rozgrzewającymi.
Jeśli natomiast doszło już do powikłań bakteryjnych, widzimy już ropny, bądź śluzowo-ropny wypływa z nosa, temperatura jest podwyższona, zwykle lekarz weterynarii zaleca odpowiednie dla danego zwierzęcia antybiotyki. W przypadku koni, które nie pobierają paszy, ani wody, zwykle podawane są kroplówki.