International Horse Show w Helsinkach już po raz drugi podjęło się zorganizowania zawodów ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na środowisko. Wytwarzanie energii elektrycznej z obornika końskiego produkowanego na międzynarodowych zawodach jest jednym z przykładów sukcesu zrównoważonego rozwoju w sporcie jeździeckim.
International horse Show w Helsinkach
W ubiegłym miesiącu energia, jaką udało się wyprodukować z końskiego obornika, podczas International Horse Show w Helsinkach (HIHS) pozwoliła na zasilenie całego wydarzenia. Ponadto wygenerowano nadwyżkę w wysokości 36 MWh. Taka ilość energii pozwoliłaby naładować samochód elektryczny na 288 000 km lub ogrzać 36 fińskich mieszkań przez miesiąc.
Całe przedsięwzięcie miało miejsce już po raz drugi w historii. Pierwsza próba miała miejsce rok temu i mogliście przeczytać o tym TUTAJ.
Fińska firma Fortum HorsePower – partner HIHS od 2015 roku – dostarczyła prawie 600 balotów podłoża dla wszystkich 235 koni biorących udział w tegorocznym pokazie. Zwierzęta wyprodukowały 112 ton obornika w ciągu 5 dni. Został on przekształcony w 168MWh energii w lokalnym zakładzie, Fortum Jarvenpaa.
No nie była jedyna „zielona” inicjatywa podczas tego wydarzenia. W ramach projektu “HIHS Jumps Green” komitet organizacyjny zmniejszył całkowite zużycie papieru na imprezie o imponujące 64%. Gdzie tylko było to możliwe wykorzystywano transport elektryczny i rowery. Znacznie zwiększono recykling i ponowne użycie w całym obiekcie. Marnotrawstwo żywności i wykorzystanie plastiku ograniczono do minimum.
Ponad 50 000 entuzjastów sportów jeździeckich, którzy wzięli udział w pięciodniowym wydarzeniu publikowali również na mediach społecznościowych najbardziej przyjazne dla środowiska inicjatywy.
Celem FEI jest dążenie do tego, aby zrównoważony rozwój był podstawą sportu jeździeckiego.
Organ zarządczy planuje stworzenie kompleksowego przewodnika dla organizatorów wydarzeń na całym świecie.
W 2014 roku powstał specjalny podręcznik, który aktualizuje się bieżąco o nowo zdobywaną wiedzę. FEI wprowadza w życie Global Reporting Initiative. Ma on ułatwić wprowadzanie zasad zrównoważonego rozwoju w życie na całym świecie. A także umożliwić mierzenie wpływu tego typu inicjatyw na środowisko.
Małgorzata Zbierska