Jak dbać o kamizelkę ochronną? Jako jeźdźcy narażamy się na ryzyko, jazda w kasku jest podstawą, a wielu z nas jeździ także w kamizelkach ochronnych, lub zakłada je w teren, czy na trening skokowy, kiedy teoretycznie ryzyko jest większe. Utrzymanie kamizelki ochronnej w dobrym stanie jest bardzo ważne ze względu na zachowanie w pełni jej właściwości ochronnych.
Jak dbać o kamizelkę ochronną dla jeźdźca i kiedy należy ją wymienić?
- Zostawiaj ją w suchym, ciepłym i bezpiecznym miejscu. Skrajne temperatury, jakie mogą panować w samochodzie czy siodlarni nie będą dobrze wpływały na stan kamizelki. Wygodnie jest zrzucić kamizelkę zaraz po jeździe i położyć obok boksu, jednak nie będzie to najlepsze dla niej miejsce, łatwo może zostać niezauważona i np. podeptana. Zanim zapakujesz ją do torby daj jej czas na wysuszenie, niezależnie czy jest lato, czy zima.
- Kiedy nie jesteś w stajni, wieszaj kamizelkę na wieszaku i zapnij wszystkie zamki. Dzięki temu zachowa swój odpowiedni kształt, który także ma zapewnić ochronę, a dodatkowo nie będzie się brudziła w środku.
- Większość kamizelek jest wykonana z pianki, która reaguje na ciepło, dlatego też jest wygodniejsza w noszeniu im dłużej w niej jeździmy. Trzymaj ją w ciepłym pomieszczeniu (oczywiście nie przesadnie) przed jazdą, dzięki czemu będzie bardziej elastyczna i lepiej dopasowująca się do ciała.
- Sprawdzaj po każdym upadku – po upadku od razu sprawdź, czy nie ma w niej żadnych wgnieceń, jeśli są i materiał wypełniający nie wróci do oryginalnego kształtu po 30 minutach, a wgniecenie nadal jest widoczne oznacza to, że kamizelka niestety straciła właściwości absorbujące uderzenia. W takim przypadku kamizelkę należy wymienić.
- Jeśli decydujesz się na zakup kamizelki lub musisz ją wymienić nie wybieraj tych z drugiej ręki. Nie masz pewności czy nadal w pełni może zapewnić ci bezpieczeństwo, czy nie straciła swoich właściwości na skutek upadku. Ten wydatek nie jest mały, ale warto zainwestować w nowy sprawdzony produkt.
- Wymieniaj swoją kamizelkę co 3-5 lat nawet jeśli w tym czasie nie miałeś poważnego upadku. Po tak długim czasie jednak właściwości absorbujące siły przy upadku zaczynają znacznie się zmniejszać.