Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają płuca twojego wierzchowca? Oto kilka ważnych informacji oraz poradnik tego, jak dbać o końskie płuca, który przygotował Joe Turner, twórca Rocky Mountain Horsemanship,
Jak dbać o końskie płuca
Końskie płuca są niesamowite! Aż trudno uwierzyć, że w każdej chwili konie wdychają i wydychają powietrze – równowartość 19 litrów w każdym oddechu! To naprawdę robi wrażenie. Nic dziwnego, że płuca grają bardzo istotną rolę w dobrostanie konia i są niezwykle ważne, aby wierzchowiec mógł pracować pod siodłem. Róbcie więc wszystko, co w Waszej mocy, aby zadbać o komfort i zdrowie końskich płuc. Dowiedzcie się, jak dbać o końskie płuca. Jest kilka prostych zasad, których warto się trzymać, aby zapewnić koniom środowisko zdrowe dla ich płuc.
5 ważnych zasad
- Koń powinien spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Ciągłe zamknięcie w stajni nie jest zdrowe dla konia, niezależnie od tego, jakiej jest rasy czy w jakim treningu pozostaje. Dlatego też koń powinien być zamykany tylko w takim wymiarze, w jakim jest to niezbędne. Zamknięcie ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne konia – i nie jest to pozytywny wpływ. Dlatego staraj się zapewnić mu jak najwięcej czasu na dworze!
- Dbaj o czystość otoczenia. Wdychanie oparów z zanieczyszczonej ściółki jest niezdrowe dla konia, dodatkowo małe kawałki odchodów mogą dostać się bezpośrednio do końskich płuc.
- Podawaj paszę w czystym miejscu i na poziomie gruntu. Z punktu widzenia naturalnego utrzymywania konia najlepiej, aby podstawą jego diety było pastwisko, jednak niektóre konie wymagają dodatkowego żywienia paszami czy suplementami. Z fizjologicznego punktu widzenia najlepiej podawać je koniowi w wiadrze czy żłobie postawionym na ziemi. Czysty pojemnik sprawi, że koń nie będzie wdychał kurzu czy innych szkodliwych drobinek jedząc. Podawanie paszy na ziemi jest z kolei związane z budową końskiej szyi. Jest ona przystosowana do tego, aby koń pobierał pokarm z ziemi i w tej pozycji działa jak filtr, zatrzymujący drobne zanieczyszczenia. Kiedy koń podnosi głowę, jego drogi oddechowe otwierają się i kurz i zanieczyszczenia mogą dostać się do płuc.
- Nigdy nie trzymaj konia w suchym, zakurzonym pomieszczeniu. Już samo poruszanie się spowoduje, że kurz będzie się unosił i dostawał do końskich płuc, a to z kolei wpłynie na oddech konia i drogi oddechowe.
- Zawsze podawaj koniowi paszę wysokiej jakości. Upewnij się, że nie ma pleśni i kurzu. Obecność pleśni i kurzu w paszy jest jednym z najczęstszych powodów, dla których u koni pojawiają się problemy płucne. Zanieczyszczenia łatwo dostają się do końskich dróg oddechowych i odkładają w płucach, powodując różne problem. Zanim podasz swojemu koniowi siano, potrząśnij nim aby upewnić się, czy nie kurzy się za bardzo. Jeśli tak jest, spryskaj je wodą zanim podasz koniowi. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że wszelkie zanieczyszczenia w płucach mogą być bardzo niebezpieczne!
Tekst: Joe Turner, twórca Rocky Mountain Horsemanship