Żywienie koni nie należy do najmniejszych części kosztów, jakie ponosi właściciel. Dlatego wszelkie promocje na worki z paszą są mile widziane i chętnie z nich korzystamy. Jednak powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to jaka jest data ważności na opakowaniu, ale też zastanowić się nad tym, jak będzie zawartość później przechowywana, jak długo i czy zdążymy ją wykorzystać.
Jak długo można przechowywać paszę dla koni?
Ostrożność jest oczywiście wskazana, świeżość nie trwa wiecznie. Z czasem jakość paszy będzie się pogarszała. Szczególnie jeśli chodzi o witaminy i tłuszcze, które są wrażliwe na ciepło i utlenianie. Optymalny czas przechowywania jest zależny też od typu paszy, jaki znajduje się w worku. Czysty owies zachowa jakość zdecydowanie dłużej niż wysoko-tłuszczowy koncentrat. Przy większości pasz podana data ważności na opakowaniu będzie wynosiła między sześcioma a trzema miesiącami.
Jeszcze przed samym zakupem warto wrócić trochę do matematyki, jeśli chciałbyś zrobić mały zapas, podlicz ile dziennie planujesz podawać paszy swojemu koniowi i pomnóż przez liczbę dni. Wyjdzie ilość jaką zużyjesz w danym czasie, może jest dostępna oferta na większą ilość? Porozmawiaj ze stajennymi znajomymi, może ktoś planuje podobny zakup, szybciej razem zużyjecie zapas.
Jak przechowywać paszę dla koni?
Dobrzy producenci pasz podadzą także dokładne instrukcje odnoszące się do przechowywania, z najważniejszych czynników: musi to być suche (poniżej 13% wilgoci w powietrzu) i chłodne miejsce, osłonięte przed promieniami słonecznymi. Warto zabezpieczyć worek przed dostępem gryzoni i owadów, ich dostanie się do paszy może być czynnikiem chorobotwórczym. Gryzonie mogą przegryźć plastik czy drewno, z kolei metalowe będą kondensowały parę i uniemożliwią cyrkulację powietrza. Dlatego postaraj się zapewnić bezpieczne miejsce na pojemniki, pamiętaj, że te zawsze muszą być suche i czyste przed przesypaniem paszy do środka. Jeśli już używasz paszy, przed podaniem też sprawdź jej jakość, czy nie dostały się owady, czy nie zawilgotniała.
Niezależnie od typu paszy złe przechowywanie będzie przekładać się na jej jakość. Jeśli kupujesz więcej worków, które będą czekały na otwarcie, nie przechowuj ich bezpośrednio na ziemi i blisko ścian. Najlepiej położyć je na palecie i zachować odstęp ok. 10 cm od ścian, aby zapewnić przepływ powietrza i zapobiec zbieraniu wilgoci. Mokre pasze są narażone na rozwój pleśni, a tego na pewno chcemy uniknąć. Warto też pamiętać, że pasze w formie pelletu mają dłuższą datę przydatności, przez to, że są bardziej suche.