Dla każdej z nas ładny wygląd jest bardzo ważny niezależnie od tego czy jesteśmy w stajni, czy na mieście. Oprócz ubrań ważną rolę grają tu dodatki. Podpowiadamy w jaki sposób dobrać jeździeckie dodatki, aby współgrały z Twoją sylwetką!
Jak dobrać dodatki jeździeckie?
Wybierając sprzęt jeździecki musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, a wygląd, niestety, jest jednym z ostatnich. Czy strój jest bezpieczny, zrobiony z solidnych materiałów, nie ulegnie zniszczeniu, dobrze leży i nie krępuje ruchów ani nie rozprasza. Nie mogą stwarzać zagrożenia, muszą chronić, nie zniszczyć się pod jednym sezonie. Jeśli do tego dodamy takie wymagania jak: dopasowanie do sylwetki, dopasowanie do innych elementów stroju, jakie już mamy w swojej szafie oraz utrzymanie w naszym unikalnym stylu, może się zdawać, że znalezienie wymarzonych ubrań może być niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Rynek wychodzi nam na przeciw, a producenci zadbali, byśmy mieli w czym przebierać. Dlatego dobór dodatków ( które mogą uratować nawet bardzo źle dobraną stylizację, a także położyć doskonałą) wcale nie jest wyzwaniem, a bardziej czystą przyjemnością.
Generalna zasada dopasowywania dodatków pozostaje taka sama, jak przy dopasowywaniu ubrań – zastanów się co chcesz ukryć, a co pokazać. Pamiętaj, że wyraźne oraz jasne kolory bardzo zwracają uwagę. Nie zapomnij przy tym, że żeby dobrze wyglądać, cały strój powinien być kolorystycznie dopasowany.
Kask jeździecki
Jeśli kask kojarzy ci się ze złem koniecznym to znak, że jest źle dobrany. Noszenie dobrze dopasowanego kasku to duża przyjemność. Jeździectwo to elegancki sport, a elegancja wymaga, żeby nosić nakrycie głowy.
Zacznij od stanięcia przed lustrem. Zwiąż włosy z tyłu, żeby widzieć kształt swojej twarzy. Twarz może być równomiernie okrągła, proporcjonalnie owalna, kwadratowa (kanciasta). Może być też sercem, gdy czoło jest szerokie, a broda wąska, lub gruszką, gdy mamy wąskie czoło I szeroką brodę. W zależności od tego, jaki mamy kształt twarzy, dobieramy kask.
Poza tym, czy kask jest dobrego rozmiaru i czy trzyma się stabilnie na głowie oraz czy ma dobrą wentylację i jest wygodny, możemy zwrócić uwagę na inne elementy. Osoby o okrągłej twarzy powinny sięgnąć po kask z pionową środkową kolorową wstawką, która nieco wydłuży owal. Posiadacze kwadratowych twarzy niech szukają kasków o możliwie zaokrąglonych liniach (bardziej będą pasowały kaski o kolorach stonowanych, ale nie czarnych). Kaski dobrze leżą na “sercach”, bo w dużej mierze zasłaniają szerokie czoło. Serca nie muszą się martwić wyraźnymi zapięciami pod brodą, w przeciwieństwie do “gruszek”, które powinny szukać kasku niezasłaniającego oczu i z maksymalnie niewidocznym zapięciem pod brodą.
Osoby o owalnej twarzy mają najlepiej, ponieważ ten kształt twarzy jest dość uniwersalny I proporcjonalny, kask dobieramy więc według własnego uznania.
Dla osób o figurze gruszki ciekawy kask w nietypowym kolorze będzie bardzo korzystny. Z drugiej strony, jeśli nakrycie głowy będzie w podobnym kolorze jak Twoje włosy oraz cały ‘outfit’, wysmukli to Twoją sylwetkę. Westernowy kapelusz byłby także ciekawym sposobem na odwrócenie uwagi od bioder i wyrównanie proporcji. Jeśli jesteś niska, kask z pionowym pasem w innym kolorze może pomóc dodatkowo wysmuklić Twoją sylwetkę – wizualnie doda Ci kilka centymetrów.
Ciekawym rozwiązaniem są kaski typu hełm, które są pozbawione daszka, a na które nakładamy pokrowce. Dzięki temu możemy zmieniać kolory i style naszego kasku.
Okulary dla jeźdźca
Lato zbliża się wielkimi krokami, okulary słoneczne mogą więc okazać się niezbędne. To ten element stroju, którego raczej nie będziemy szukać w sklepach jeździeckich, lecz specjalistycznych, okulistycznych lub odzieżowych. Pamiętajmy, że najlepsze okulary są z filtrem UV, który chroni nasze oczy. Okulary przeciwsłoneczne bez filtru UV prowokują do szerszego otwierania oczu w pełnym słońcu, więc w praktyce bardziej szkodzą niż chronią.
Okulary dobieramy podobnie jak kask do kształtu twarzy. Osoby o owalnej twarzy mają łatwe zadanie: jedyne czego nie powinny nosić to po prostu źle dopasowanych, zbyt wąskich oprawek. ”Kwadraty” powinny zakładać okulary okrągłe, np. typu mucha. Osoby o twarzy okrągłej powinny dążyć do lekkiego załamania linii, więc odpowiednie będą oprawki bardziej kanciaste, szerokie, niezbyt wysokie. “Gruszki” powinny zrezygnować z okularów o rozbudowanej dolnej części oprawki, a wręcz szukać okularów, które na dole maja tylko żyłkę. W ten sposób odciągnie się uwagę od dolnej części twarzy. “Serca” mają szerokie czoło, wskazane będą więc oprawki niewielkie, opadające, o zaokrąglonej górnej linii, rozbudowane na dole.
Jeździecka kamizelka ochronna
Największy problem z estetyką kamizelek ochronnych polega na tym, że są bardzo duże i dominują sylwetkę jeźdźca. Ich dobór do sylwetki skupia się więc nie tyle na wpływaniu na wygląd sylwetki, a po prostu ścisłemu dopasowaniu do niej. Wybór kamizelek jest bardzo duży i trzeba po prostu wyposażyć się w cierpliwość podczas przymierzania kolejnych modeli. Trzeba też wspomnieć, że istnieje rodzaj kamizelki ochronnej, który wyglądem przypomina zwykły bezrękawnik. Są to kamizelki powietrzne, które uruchamiają się podczas upadku z konia. Są droższe I wymagają uzupełniania specjalnych wkładów ze sprężonym gazem po każdym upadku, ale w żaden sposób nie ograniczają ruchów i wiodą prym pod względem estetyki.
Rękawiczki jeździeckie
Na zawodach kolor rękawiczek jest ściśle określony, jednak podczas treningów możemy nosić kolor taki, jaki nam się podoba. Zwróć uwagę, że podczas jazdy nasze dłonie znajdują się na wysokości brzucha i talii, więc będą zwracały uwagę na tę część ciała. Gruszki powinny zrezygnować z kolorowych rękawiczek, szczególnie gdy zejdą z konia, rękawiczki będą przykuwały uwagę do bioder, podobnie jabłka, bo rękawiczki na koniu będą zwracały uwagę na brzuch. Zaszaleć z rękawiczkami mogą kolumny, kielichy oraz klepsydry.
Paski dla jeźdźców
W przypadku jeździectwa możemy stosować dwa rodzaje pasków: przy spodniach oraz przy kurtce. Ten przy kurtce, szeroki, jest wskazany przy uwydatnianiu talii. Z zasady nie jest to element, który kupujemy osobno, tylko jest już fragmentem kurtki. Paski w talii nie są wskazane dla osób o wydatnym brzuchu, należy je również z ostrożnością stosować przy figurze gruszki i w tym przypadku zawsze łączyć z poszerzeniem ramion (np. w postaci szalika, komina). Kolumny też mogą sięgać po paski w talii, jednak powinny być to paski raczej cienkie i w stosowanym kolorze.
Paski do spodni wyglądają bardzo elegancko i profesjonalnie. Kielichy (osoby o szerokich ramionach) mogą użyć ciekawego paska w innym kolorze niż całość ubioru, co odwróci uwagę od szerokim ramion. Unikaj raczej cieniutkich pasków (wybierając bryczesy zwróć uwagę na szerokość szlufek – jak szeroki pasek będzie można stosować). Osoby o figurze jabłek powinny szukać pasków w kolorze bryczesów, nigdy nie kontrastującym.
Buty jeździeckie i reszta
Ze względu na wygodę i cenę podkolanówki weszły na stałe do jeździeckiej mody. Wyglądają ładnie, gdy zdejmiemy sztylpy. Jeśli jest wyjątkowo upalnie, możemy jeździć w nich konno bez ochraniaczy na łydki czy oficerek. Podkolanówki mają olbrzymi wpływ na to, jak prezentować się będą nasze nogi. Podobnie rzecz ma się z połączeniem sztybletów i sztylp bądź krojach oficerek. Pamiętamy o ogólnych zasadach: poziome paski skracają i “tną” sylwetkę na fragmenty, pionowe wydłużają, podobnie jak ciągłość kolorów. Wyraziste kolory przyciągają uwagę.
Nasz ekspert: Agata Pyzowska