Co to jest popręg, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje encyklopedycznej formuły, jest to część rzędu końskiego, która utrzymuje w odpowiednim miejscu siodło na grzbiecie konia. Proste, prawda? Sprawa zaczyna się komplikować, gdy staramy się dopasować odpowiedni popręg do swoich potrzeb…
Jak dobrać popręg?
Popręg jest ważną częścią sprzętu jeździeckiego, głównie z tego powodu, że utrzymuje stabilność siodła na grzbiecie konia. Przy jeździe na wprost po równym terenie dobrze wyprofilowane i dobrane siodło jest w stanie utrzymać jeźdźca na koniu bez popręgu, jednak w sporcie konnym występują inne ruchy, kroki niż jazda naprzód… Wtedy ten element staje się niezbędny!
Typy popręgów
Przed podjęciem decyzji, który popręg może wydawać się najlepszym wyborem, zastanów się, jaki szczególny model będzie ci potrzebny. Na rynku jeździeckim dostępnych jest wiele wariantów, ale wszystkie łatwo można podzielić pod względem dyscypliny lub funkcji, jaką mają spełniać. Wyróżniamy popręgi typu angielskiego, czyli sportowe, westernowe, do polskich kulbak czy do damskich siodeł. Każdy z nich jest inny, ponieważ różni się ich przeznaczenie oraz rola do spełnienia.
Skupmy się jednak na najbardziej rozpowszechnionej grupie, czyli popręgach sportowych, w których dominującą część zajmuje model skokowy oraz ujeżdżeniowy. Jeżeli biorąc pod uwagę materiał, z których wykonany jest popręg, powinniśmy wspomnieć również o popręgach parcianych (inaczej nazywanych sznurkowymi) oraz nylonowym, który został dodatkowo wyposażony z jednej strony w elastyczne gumki.
Materiał ma znaczenie!
Gdy już o materiałach mowa, warto wspomnieć o tym, jak ważne jest ich znaczenie przy wyborze właściwego popręgu. Na rynku jeździeckim dostępne są modele wykonane ze skóry, bawełny, neoprenu czy… sznurka. Niektóre modele wykorzystują miękkość wełny owczej, która na zasadzie „delikatnego kożuszka” niweluje ryzyko otarcia podczas treningu. Nie zapominajmy o materiałach sztucznych, z których również produkowane są popręgi, jak tworzywo PCV czy żelowy wypełniacz popręgu. Wykorzystanie każdego modelu niesie za sobą plusy i minusy, jednak warto pamiętać, że odpowiednio dopięty popręg to klucz do każdego jeździeckiego sukcesu.
Jak sprawdzić, czy odpowiednio dopięliśmy popręg?
Prawidłowo dopięty popręg zawsze sprawdzamy poprzez wsunięcie dłoni w miejsce pomiędzy popręgiem, a mostkiem – powinna wchodzić łagodnie bez oporów. Wyczucie jest najważniejsze, ponieważ gdy zapniemy go zbyt mocno, możemy doprowadzić do zapoprężenia, a gdy zbyt słabo – przyczynimy się do powstania otarć skórnych, a nawet otwartych ran u naszego konia. Ważne jest wyczucie!
Plusy i minusy różnych materiałów, z których może być wykonany popręg
Neopren
Plus: + wytrzymałość
+ łatwość utrzymania w czystości
Minus:- Zmniejszona przepuszczalność powietrza i wilgoci.
Bawełna
Plus: + wchłanianie wilgoci (zmniejsza narażenie na otarcia)
Minus: – Oprócz wilgoci wchłania równie dobrze brud, błoto, czy drobnoustroje.
Skóra
Plus: + wytrzymałość
+ przepuszczanie powietrza
Minus: – wymaga odpowiedniej konserwacji
Żel
Plus: + Dostosowuje się idealnie do ciała konia.
Minus: – blokuje naturalne oddychanie skóry
Wełna
Plus: + zabezpiecza przed otarciami
Minus: – pod takim popręgiem ciało ma zwiększoną potliwość.
PCV
Plus: + antypoślizgowy
+ komfortowy
Minus: – zmniejszona przepuszczalność powietrza
Sznurek (materiał akrylowy lub perlonowy)
Plus: + przewiewny, pozwala skórze oddychać
+ dobrze dopasowuje się do ciała
Minus: – źle wykonany ma zwiększoną tendencję do obcierania