Wskazówka jest bardzo ważnym narzędziem, z którego korzystamy podczas nauki skoków przez przeszkody. Jak korzystać ze wskazówki? Jak ją ustawiać i na czym polega wykorzystanie wskazówki w nauce skoków?
Jak korzystać ze wskazówki?
Wskazówka jest podstawową i obowiązkową pomocą w trakcie nauki skoków przez przeszkody. Drąg położony przed przeszkodą w odległości około 2,5 metra przy najeździe z kłusa lub około 3 metry przy najeździe z galopu, jasno wyznacza idealny punkt odbicia. Pamiętaj, że podane odległości są orientacyjne i zawsze należy je dostosować do konkretnego konia i do wysokości przeszkody. Takie ułożenie wskazówki pozwala jeźdźcowi nie skupiać się na wybraniu właściwego miejsca odskoku, tylko skoncentrować się na właściwym ułożeniu ciała podczas skoku, bądź poprawie błędu, nad którym aktualnie pracuje. W ten sposób minimalizujemy możliwość zbyt dalekiego lub zbyt bliskiego odbicia, które na początkowym etapie nauki skoków przez przeszkody, bądź korekcji błędu, są nie wskazane.
Aby jeszcze bardziej ułatwić jeźdźcowi zadanie przy najeździe z galopu, możemy położyć wskazówkę również za przeszkodą w takiej samej odległości, jak tą przed przeszkodą. Takie ułożenie drągów nie tylko wyznacza idealne miejsce odskoku, ale również lądowania, a przez to i pożądaną parabolę lotu. Dzięki niemu unikniemy problemu oddania przez konia zbyt dużego skoku, co zaoszczędzi niedoświadczonemu jeźdźcowi dodatkowych problemów.
Dalsza nauka
W kolejnych etapach nauki możemy jeszcze bardziej odsunąć wskazówkę od przeszkody na ok. 5-6 metrów, tak aby pomiędzy drągiem a przeszkodą konieczne było wykonanie jednego kroku galopu. Takie ułożenie wskazówki nie wyznacza już tak jednoznacznie miejsca odskoku, ale jednak nadal stanowi podpowiedź i spore ułatwienie. Takie ustawienie wskazówki jest bardzo przydatne, szczególnie przy pierwszych próbach „zobaczenia” odległości do przeszkody. W ten sposób możemy również dość płynnie przejść od skoków ze wskazówką do jazdy bez tego typu ułatwień.
Tekst: Ewa Sadal