W przypadku kolki i oczekiwania na przyjazd weterynarza możesz powoli z koniem spacerować, ale tak by go nie przemęczyć. Wybierz miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie, aby był spokojny, jeśli będzie chciał się położyć. W międzyczasie możesz podłączyć przyczepę do auta i sprawdzić jej stan. Upewnij się, że w środku nie zostało nic co koń mógłby zjeść. Może się okazać, że koń będzie musiał zostać przetransportowany do szpitala, będziesz szybciej na to przygotowany.
Jeśli podejrzewasz u swojego konia ochwat obciążeniowy i dostrzegasz nietypowy ruch, postaraj się, aby koń się nie poruszał. Jakikolwiek ruch sprawi, że będzie gorzej. Jeśli wynika on z wcześniejszego urazu danej kończyny zabandażuj pozostałe, co będzie stanowiło dla nich wsparcie.
Jeśli jakieś ciało obce wbiło się np. w końską kończynę, nie wyjmuj go. Zabandażuj miejsce wbicia wokół i czekaj na pomoc weterynarza.
Pamiętaj, że w stajni zawsze musi być w pełni wyposażona apteczka i warto pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy w stajni.