Letnie upały dają się we znaki wszystkim. Naszym koniom, tym sportowym lub wyjątkowo puchatym szczególnie. Jak pomóc przetrwać koniom podczas upałów?
Jak pomóc przetrwać koniom podczas upałów?
- Unikaj przegrzania – Idealnie byłoby nie pozwolić, aby twój koń za bardzo się przegrzewał. Gdy tylko jest to możliwe, zapewniaj koniowi dostęp do zimnej wody i cienia, a treningi zaplanuj rano bądź wieczorem, kiedy upał nie jest już intensywny. Naukowcy opracowali index Wet Bulb Globe Temperature (WBGT), którym mierzone są: temperatura, wilgotność powietrza, nasłonecznienie i wiatr. Dane w odpowiednim zestawieniu dają określoną liczbę, indeks. Jeśli ma ona powyżej 28, wpływ warunków na konie jest bardzo niekorzystny, są bardzo przemęczone, łatwo się potykają itp. W takich warunkach trening powinien być zredukowany, skrócony, bez skoków. Przy indeksie powyżej 33, warunki są uznawane za nienadające się do przeprowadzenia zawodów. Opracowany system będzie wykorzystywany podczas Tokyo 2020.
- Upał jest groźny nie tylko dla koni sportowych – Upał jest niebezpieczny także dla koni na pastwisku. Wielu ekspertów przypomina w okresie letnim o tym, że na pastwisku konie muszą mieć zapewniony dostęp do cienia i wody. Aby chronić wrażliwą skórę przed słońcem, warto posmarować ją kremem z wysokim filtrem i bez sztucznych aromatów. Wpływ słońca na konie, jest taki sam jak na ludzi, te o jasnej sierści i skórze wymagają, większej ochrony, tak samo jak u nas może wystąpić poparzenie słoneczne.
- Sytuacja pod kontrolą – Konie, które na pastwisku mają dostęp do cienia nie powinny dostać udaru cieplnego. Jeśli twój koń jest w intensywnym treningu, ma ciemne umaszczenie, warto sprawdzać jaką ma temperaturę w te wyjątkowo upalne dni. Przy temperaturze powyżej 39°C konieczne jest schłodzenie, powyżej 40°C istnieje ryzyko udaru cieplnego, natomiast powyżej 42°C to już stan, w którym zagrożone jest życie konia. Przegrzany koń niekoniecznie musi się intensywnie pocić. Odwodnienie spowoduje, że nie będzie miał czym. Koń przy udarze cieplnym jest skołowany, chwiejnie się porusza, objawia podobne oznaki, jak przy kolce. Jego oddech może być spłycony, nierówny, chrapliwy, błony śluzowe będą suche i zaczerwienione. Koń może mieć też bardzo słaby puls. Jeśli zaobserwujesz te objawy u swojego konia zmierz temperaturę i koniecznie skontaktuj się z weterynarzem i rozpocznij schładzanie konia.
Co robić, kiedy koń się przegrzeje?
- Agresywne schładzanie – Wodą o temperaturze 4-10°C polewaj przede wszystkim duże partie mięśni (np. zad). Najlepiej też zastosować zimne okłady, jednak nie kładź ich bezpośrednio na końską skórę – może to spowodować urazy. Konia umieść koniecznie w cieniu, w miejscu delikatnie przewietrzanym. Przydatne mogą okazać się wiatraki elektryczne, oczywiście bezpiecznie zamontowane.
- Ruszajcie się – W trakcie schładzania warto, aby koń się poruszał, podniesie to ciśnienie krwi (zmniejszając ryzyko zapaści) i ułatwi doprowadzenie schłodzonej krwi do serca i mięśni.