Kolka, zwana też morzyskiem, jest dość częstą i potencjalnie śmiertelną końską przypadłością. Wczesne rozpoznanie i odpowiednio szybka reakcja mogą uratować zwierzęciu życie! Dowiedz się, jak postępować w razie kolki.
Poznaj przeciwnika
Wspólnym mianem “kolki” określa się różne stany związane z niedrożnością układu pokarmowego i bólami w jamie brzusznej. Kolka może mieć różne przyczyny – wiele z nich jest zawinionych przez człowieka, jak błędy w żywieniu, brak wystarczającego dostępu do wody czy zapiaszczenie przewodu pokarmowego. Nawracające kolki mogą być objawem choroby wrzodowej. Zdarzają się jednak konie z indywidualną większą skłonnością do kolek i takie, których układ pokarmowy jest mniej wrażliwy. Przyczyn kolek jest wiele, ale najczęściej ból spowodowany jest niedrożnością jelit. Przyczyną jest albo zatkanie – najczęściej pokarmem – albo, co gorsza, skręt. Choć nie każda kolka kończy się operacją ratującą życie, żadnej kolki nie należy lekceważyć.
Objawy kolki
Większość objawów kolki jest niespecyficzna, czyli może oznaczać także inne choroby. Mniej intensywny ból czasem daje bardzo subtelne objawy i potrzebna jest dobra znajomość danego konia, aby zorientować się, co się dzieje. Doświadczony opiekun rozpozna nietypowość zachowania zwierzęcia. Do objawów kolki należą:
- brak apetytu, niechęć do jedzenia
- niepokój, chodzenie w kółko
- pokładanie, wstawanie
- pocenie się
- wysokie tętno
- brak odgłosów znad jelit
- charakterystyczne oglądanie się na brzuch, czasami nawet kopanie się po brzuchu
- W przypadku kolki brak jest odgłosów znad jelit