4. Staranne rozprężenie
Pamiętaj, że koń też potrzebuje chwili na to, żeby dobrze wejść w trening. Prawidłowe rozprężenie jest bardzo ważne dla zdrowia konia i uniknięcia kontuzji, ale jest też warunkiem tego, aby koń chętnie współpracować. Stopniowe zwiększanie intensywności i dynamiki stawianych zadań będzie znacznie lepiej działało na konia, niż narzucenie od początku wysokiego tempa!
5. Nie pozwól się nudzić!
Nawet najbardziej energiczny i chętny do współpracy koń straci motywację, jeśli nasze jazdy będą zbyt monotonne. Niektóre wyrażą to szukając sobie urozmaicenia jazdy – brykając lub płosząc się – inne zaś po prostu będą ograniczały wkładany w pracę wysiłek. Myśląc o tym, jak pracować z leniwym koniem, musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Staraj się urozmaicić jazdę – wpleć w nią pracę na drążkach, dodaj przejścia, chody boczne, ćwiczenia wymagające od konia skupienia i koncentracji.
Od czasu do czasu dobrze jest też wybrać się z koniem na przejażdżkę w teren. To nie tylko urozmaicenie, ale też okazja do rozluźnienia czy rozciągnięcia konia podczas szybszego galopu. Pamiętajcie tylko – jeśli chcecie galopować po łące, koniecznie sprawdźcie najpierw, czy nie ma na niej dziur, kamieni lub innych rzeczy, które mogą stać się przyczyną kontuzji!
Pamiętaj, aby planując pracę, zawsze brać pod uwagę indywidualne cechy konia. Nie ma rozwiązań idealnych dla wszystkich, ale pamiętając o powyższych zasadach na pewno znajdziesz taki pomysł na trening, który okaże się odpowiedni dla twojego konia. Powodzenia!
Tekst: Anna Mędrzecka