Zimowa aura nie zawsze sprzyja intensywnym treningom i startom. Nawet jeśli przezwyciężymy lenistwo i odważymy się wyjść na mróz, to przeszkodą może okazać się np. niewłaściwe podłoże albo brak miejsca na hali. Podpowiadamy więc, jak produktywnie wykorzystać czas w stajni zimą i przetrwać do wiosny.
Jak produktywnie wykorzystać czas w stajni zimą?
- Jeśli masz możliwość użytkowania krytej ujeżdżalni, ale jest ona bardzo mała albo zbyt zatłoczona, by przeprowadzić trening skokowy – co w sezonie zimowym zdarza się niestety dość często – szlifuj elementy ujeżdżenia i dosiad. Prędzej czy później przekonasz się, że dobrze zainwestowałeś swój czas, zyskując lepszą kontrolę nad koniem i rozluźnienie w siodle.
- Kiedy stan podłoża na to pozwala, jedź w teren. To świetna odmiana po intensywnej pracy treningowej i sposób na „przewietrzenie głowy” – zarówno konia, jak i jeźdźca. Z pewnością znajdziesz w stajni osoby chętne na wspólną wyprawę do lasu. A przy okazji, dzięki sporej dawce ruchu i zmianie otoczenia, twój wierzchowiec pozbędzie się zimowego nadmiaru energii.
- Kiedy przerwa w jazdach jest nieunikniona, wykorzystaj ten czas na regenerację. Każdy sportowiec potrzebuje odrobiny odpoczynku, także ten czworonożny. Nie oznacza to jednak, że masz pozostawić konia samemu sobie z dnia na dzień, a tym samym skazać go na nudę. Pozbawiony jakichkolwiek zajęć z pewnością nie będzie szczęśliwy. Zapewnij mu rozrywkę i zajęcie na tyle, na ile to możliwe. Padok, spacery, karuzela i odpowiednia pielęgnacja to oczywiście podstawa. Spędzając czas z koniem i troszcząc się o niego, zyskujesz dodatkowo okazję do wzmocnienia waszej więzi.
- Jeśli na skutek przeziębienia albo epidemii zimowego lenistwa naprawdę żadna siła nie jest w stanie nakłonić cię do wyjścia spod ciepłego koca, zaopatrz się w sporą dawkę dobrych jeździeckich książek, gazet lub filmów. Pamiętasz pytania, które nurtowały cię od dawna, ale do tej pory nie miałeś czasu poszukać odpowiedzi? Z pewnością istnieją jeździeckie dziedziny, których zgłębianie może dać ci mnóstwo satysfakcji. Publikacje dotyczące końskiego zdrowia i właściwej opieki, kliniki treningowe dostępne do obejrzenia w Intrenecie, poradniki czy inspirujące artykuły na gallop.pl – to wszystko masz na wyciągnięcie ręki. Dobry jeździec uczy się przecież przez całe życie!
Tekst: Dominika Cirocka – psycholog (PsychologiaPrzygody.pl)