Zadbaj z nami o kondycję twojego konia! Poznaj jego możliwości, zatroszcz się o jego zdrowie i wytrzymałość! Przedłuż jego karierę, abyście mogli cieszyć się wspólnymi startami przez wiele lat!
Jak przedłużyć karierę wierzchowca? Krótki poradnik
Pierwszy przegląd
Zacznij od wizyty weterynarza, który sprawdzi, czy twój koń nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby startować w wybranej przez ciebie dyscyplinie lub pracować pod siodłem. Lekarz weterynarii pomoże też określić, czy koń potrzebuje niestandardowego sprzętu lub traktowania, pomoże też poznać słabości twojego wierzchowca. Dzięki temu dostosujesz program treningowy indywidualnie do potrzeb konia.
Zaproś też kowala i poproś go, żeby ocenił stan kopyt twojego konia, oraz, jeśli to potrzebne, zdecydował o korekcyjnym werkowaniu lub kuciu.
PAMIĘTAJ! Trener i lekarz weterynarii odgrywają kluczową rolę podczas określania planu treningowego twojego konia!
Dobierz plan żywieniowy
Poproś specjalistę żywieniowego, aby określił potrzeby twojego konia, zgodnie z jego osobniczymi wymaganiami i wymiarem pracy. Konsultuj się z nim w miarę, jak obciążenie twojego konia treningiem się zmienia. Dobierz odpowiednie suplementy i podawaj je koniowi.
Obciążenie pracą: lekkie (1-3 godziny tygodniowo pod siodłem), umiarkowane (3-5 godzin tygodniowo, z niewielkim udziałem treningu), ciężkie (4-5 godzin tygodniowo, z dużym udziałem treningu), bardzo ciężkie (6-12 godzin tygodniowo)
Regularne pomiary
Poznaj normalną temperaturę ciała swojego konia, liczbę oddechów i tętno. Mierz je przed i po treningu.
Typowe wartości dla zdrowego konia:
Temperatura: 38,5-39°C
Tętno: 32-40 uderzenia/minutę
Oddechy: 8-20 oddechów/minutę
Wartości maksymalne
Temperatura: 39,5°C
Tętno: 200 uderzeń/minutę podczas umiarkowanego wysiłku
Oddechy: 80-100 oddechów/minutę
Im lepszą kondycję będzie miał twój koń, tym krótszy czas będzie mu potrzebny na powrót do wartości wyjściowych.
UWAGA! Jeśli koń dłużej dochodzi do siebie po wysiłku, może to oznaczać:
– ochwat
– odwodnienie
– problemy z sercem
– chorobę
Trenuj przy tętnie 130-150 uderzeń/minutę, aby uzyskać najlepszą kondycję swojego konia!
Dostosowanie treningu
Zacznij od krótszych i mniej intensywnych treningów. W ten sposób unikniesz przeciążeń i kontuzji. Stopniowo zwiększaj obciążenie konia pracą.
ZWRACAJ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA DOBRE PODŁOŻE!
Rozgrzewanie i chłodzenie
Każdy trening zaczynaj od starannej rozgrzewki, a kończ rozluźniającym stępem w ręku. Nigdy nie odprowadzaj konia do stajni, jeśli jego parametry życiowe (temperatura, tętno, oddechy) nie wróciły do normy!
Taki fitness-plan sprawi, że twój koń będzie się zmieniał…
Zwiększą się…
– zużycie tlenu
– wydolność serca
– objętość czerwonych krwinek (co pozwala na lepsze dotlenienie)
– wytrzymałość
– siła mięśni
– termoregulacja
– kondycja kości, stawów i ścięgien
Zmniejszy się…
– tętno podczas wysiłku
Efekt? Twój koń będzie mógł przez dłuższy czas wykonywać umiarkowanie intensywną pracę, poprawi swoją kondycję i zdolność do długotrwałego treningu!
Tekst opracowany na podstawie wystąpienia dr Arno Lindnera, przedstawiciela Zespołu Roboczego zajmującego się końmi w klinice w Jülich. Wystąpienia na konferencji Międynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Nauki o Koniu (International Society for Equine Science 2014)