Co roku wielu właścicieli koni, boryka się z problem alergii. Pogoda coraz lepsza, ale koniarzy to nie zawsze do końca cieszy. Owszem to wiele możliwości terenów, rajdów, jazdy na zewnątrz. Jednak lato to też owady i to w ogromnej ilości, zwłaszcza w stajni. Jak rozpoznać uczulenie spowodowane ukąszeniami owadów u konia?
Jak rozpoznać uczulenie spowodowane ukąszeniami owadów u konia?
Objawy skórne są podobne jak u ludzi, małe opuchlizny w miejscu ukąszenia, bąble, zgrubienie skóry i świąd. Alergie najczęściej występujące to nadwrażliwość na ukąszenia owadów, takich jak komary i meszki. To tzw. wyprysk letni, przypuszczalnie podatność na chorobę jest uwarunkowana genetycznie.
Nadwrażliwość może być I lub IV typu. W przypadku typu I mamy do czynienia z natychmiastową reakcją na alergen. Występuje pokrzywka, astma oskrzelowa, alergia pokarmowa, a nawet wstrząs anafilaktyczny. W przypadku nadwrażliwości typu IV mamy do czynienia z reakcją opóźnioną. Przykładem są nadwrażliwość kontaktowa i wyprysk alergiczny, dlatego bądź czujny nawet jeśli objawy wystąpią po paru dniach.
Pierwsze objawy alergii u koni pojawiają się w wielu od 2-6 lat, pojawiają się na wiosnę i ustępują zimą. Charakterystyczne będzie nasilanie się objawów z każdym kolejnym rokiem ze względu na coroczny kontakt z antygenami zawartymi w ślinie owadów. Uczulone konie reagują silnym świądem. Ocierają się o dostępne w boksie czy na padoku przedmioty.
Obtarcia nie będą pierwszą rzeczą, którą możesz zaobserwować. Pierwszym objawem będą grudki, pęcherzyki lub bąble w okolicy grzbietu lub podbrzusza. Skutkiem wyżej wymienionych zjawisk może być wyłysienie, przerzedzenie sierści, nawet strupy i powikłania bakteryjne.
Konie uczulone na meszki będą także wykazywały nerwowość podczas treningu związaną ze świądem.
Aby zdiagnozować na co konkretnie uczulony jest nasz koń powinniśmy wykonać:
- Testy śródskórne. Dokonuje się ich poprzez wstrzyknięcie antygenów i sprawdzenie reakcji alergicznej.
- Badanie surowicy krwi testem ELISA,
Tekst: lek. wet. Anna Małoszyc