Nie masz czasem ochoty przestawić budzika o jeszcze pięć… i jeszcze pięć minut? Niewyspany nie funkcjonujesz na najwyższych obrotach, gorzej się koncentrujesz i masz mniej energii. Tak samo reaguje na brak snu twój koń. Dowiedz się, jak śpi koń i co możesz zrobić, aby nie narazić go na bezsenność!
Konie są zwierzętami ofiarami, a ucieczka jest najczęściej podejmowanym przez nie sposobem obrony. Konie to stworzenia bardzo społeczne, żyjące w stadach, ponieważ obecność towarzyszy daje im poczucie bezpieczeństwa. Podczas gdy jedne osobniki spokojnie się pasą lub śpią, inne czuwają i wypatrują zagrożeń w bliskiej i dalekiej odległości.
Jak śpi koń?
W warunkach naturalnych konie praktycznie cały dzień poruszają się jedząc. Taki tryb życia sprawia, że śpią one krótko i z przerwami. Jest to możliwe, ponieważ ich sen jest wielofazowy, co oznacza parę kilkuminutowych okresów snu w ciągu doby. Dorosłe konie łącznie śpią tylko około 2 godzin dziennie. Źrebaki i młodzież do 3 roku życia nieco więcej.
Ze względu na posiadany przez koniowate układ ustaleniowy, konie mogą spać na stojąco. W czasie takiego snu zawsze kończyny przednie obciążane są równomiernie, natomiast tylne zwykle na zmianę są odciążane. Jednak sen na stojąco nie jest wystarczający i nie realizuje całkowitych potrzeb w tym zakresie.
Zazwyczaj konie przesypiają tylko około 50% całego czasu w pozycji stojącej, a pozostałe 50% leżąc.
Nie lekceważ problemów ze snem!
Zapewnienie odpowiednich warunków umożliwiających koniowi prawidłowy sen jest kluczowe dla jego dobrostanu, ponieważ prawidłowy sen jest podstawową potrzebą każdego organizmu. Brak jej realizacji może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.
Sen ma też ogromne znaczenie dla efektywnego treningu. Konie w fazie snu REM dokładnie przerabiają i konsolidują wszystkie nowe informacje. Brak snu w fazie REM powoduje, że konie mają trudności z uczeniem się nowych rzeczy i ciągle powtarzają te same błędy.
Z uwagi na to, że nie przebywamy z naszymi końmi całej doby, nie zdajemy sobie sprawy z istnienia u nich problemu deprywacji snu, a jest to, jak wykazały przeprowadzone w ostatnich latach badania, dosyć częste zjawisko.
W związku z tym zachęcam wszystkich posiadaczy koni do sprawdzenia czy Wasze konie sypiają w pozycji leżącej na boku, a jeżeli nie, to powinno się przeanalizować co jest potencjalną tego przyczyną oraz co można zrobić, aby to zmienić.
Tekst: lek. wet. Jolanta Łapińska