Jak uchronić drewniane elementy przed końskimi zębami? Obgryzione ogrodzenia i drewniane elementy boksów to zmora każdego właściciela zarówno stajni, jaki i wspomnianego żarłocznego konia. Tego typu nawyk nie tylko skutkuje stratami w kolejnych deskach, lecz także nie jest najzdrowszy dla kopytnego niszczyciela. Drzazgi i ostre kawałki drewna mogą nie tylko uszkadzać jego pysk, lecz także być przyczyną kolek i poważnych problemów z układem pokarmowym.
Jak uchronić drewniane elementy przed końskimi zębami?
Przede wszystkim należy pamiętać, że tego typu zachowania nie wynikają z tego, że trafiło się nam wyjątkowo złośliwe zwierzę. Najczęściej są wynikiem problemów zdrowotnych lub warunków nie do końca odpowiadającym końskim wymaganiom. W zależności od tego, co spowodowało zgubny nawyk należy wdrożyć odpowiednie działania.
Jedną z głównych przyczyn obgryzania drewna są nuda i frustracja. Zwierzęta trzymane na małych powierzchniach bez towarzystwa innych koni szybko zaczynają szukać sposobów na rozerwanie się. Brak kontaktu ze stadem oraz przewidywalne otoczenie sprawiają, że wierzchowce mogą starać się zrekompensować sobie te braki. Obgryzanie drewnianych elementów pozwala im jakoś urozmaicić czas spędzony na padoku i pozwala zająć czas. Jeżeli podejrzewamy, że u naszego konia to właśnie te elementy są przyczyną problemów warto zapewnić mu odpowiednie towarzystwo i w miarę możliwości większy i ciekawszy padok. Czasami wystarczy zwykła duża piłka gimnastyczna i siatki z sianem rozmieszczone w kilku miejscach na wybiegu. Jest szansa, że odwrócą one uwagę naszego konia na tyle skutecznie, że zapomni o obgryzaniu drewna.
Nadmierne upodobanie do obgryzania drewna może być też objawem niedoborów lub głodu. Dlatego jeżeli podejrzewamy, że to dieta może być przyczyną niepożądanego zachowania, to w pierwszej kolejności należy wykonać koniowi badania krwi i zapewnić stały dostęp do siana na padoku. Lepiej nie diagnozować niedoborów samemu i zawsze konsultować wątpliwości i z lekarzem weterynarii. Tylko odpowiednie badania pokażą nam, czego naprawdę brakuje naszemu koniowi i pozwolą na wdrożenie odpowiedniej suplementacji.
Zdarza się też, że niezależnie od zlikwidowania problemów, będących źródłem obgryzania drewna, sam nawyk zostaje. W takim wypadku warto przemyśleć i opracować strategię, która pozwoli nam chronić drewniane elementy. Jednym z rozwiązań jest dodatkowe ich pastuchem elektrycznym. Dzięki temu nasze konia wciąż są chronione przez solidne ogrodzenie, ale one same nie mają do niego dostępu. Podczas instalowania taśmy elektrycznej należy zrobić to tak, by koń nie mógł dosięgnąć zza pastucha do drewna. Można też rozważyć obicie górnej części desek specjalnymi metalowymi elementami, które uniemożliwią żucie. W przypadku narażonych na obgryzanie drzew warto owinąć je metalową lub plastikową siatką, dzięki której końskie zęby nie będą mieć do nich dostępu. Ostatnim sposobem jest używanie specjalnych sprayów lub maści. Jednak nie są one zbyt trwałe (są np. zmywane przez deszcz) i niektóre konie w ogóle nie zwracają na nie uwagi. Na pewno odradzamy używania przepalonego oleju silnikowego, który jest toksyczny i może zaszkodzić koniom.
Tekst: Judyta Ozimkowska