Ewentualny pożar to zmora każdego właściciela stajni. Problem jest aktualny zwłaszcza w kontekście Sylwestra i strzelających naokoło petard. Jednak zagrożenie ogniem istnieje przez cały rok, dlatego warto wiedzieć, jak ją zabezpieczyć. Poniżej kilka podstawowych zaleceń, które warto znać, by wiedzieć jak uchronić stajnię przed pożarem.
Jak uchronić stajnię przed pożarem?
- Sprawna instalacja – wystające i przetarte przewody elektryczne są absolutnie niedopuszczalne. Dotyczy to także starych przedłużaczy, w których widnieje po kilka wtyczek. Wszystkie urządzenia elektryczne powinny być wypięte z kontaktu, kiedy nie są używane. By zminimalizować ryzyko zwarcia (a co za tym idzie – pożaru), należy obowiązkowo wykonywać regularny przegląd całej instalacji elektrycznych w stajni i w jej otoczeniu. Pozwoli to w porę wyłapać wszelkie usterki i niebezpieczne elementy.
- Niezastąpiona gaśnica – sprawna gaśnica z aktualnym przeglądem to obowiązkowe wyposażenie każdej stajni. Chociaż wydaje się to oczywistością, to dobrze jest o tym przypomnieć. Powinna być ona umieszczona w bezpiecznym miejscu, do którego jest swobodny dostęp. Chowanie gaśnicy pod stertami czapraków i derek jest absolutnie niedopuszczalne. W chwili, kiedy będzie potrzebna, nie będzie czasu na przerzucanie stert materiału i paniczne poszukiwania.
- Zakaz palenia – chociaż wielbiciele tytoniu często oburzają się na ten punkt, to na terenie stajni powinien obowiązywać całkowity zakaz palenia. Nie chodzi tu bynajmniej o niezbyt zachęcające aromaty. Żar z papierosa w kontakcie z sianem lub słomą to proszenie się o tragedię. Nawet niedopałek wyrzucony w okolicy padoku może być niebezpieczny. W suche i wietrzne dni z łatwością może on przewędrować w najmniej odpowiednie miejsce.
- Dojazd to podstawa – upewnij się, że w razie pożaru straż pożarna bez problemu dojedzie do twojej stajni. Zbyt wąska brama lub nieprzejezdny podjazd sprawiają, że akcja ratunkowa może znacząco się wydłużyć lub wręcz być niemożliwa. Warto mieć to na uwadze także przy ewentualnej przebudowie stajni. Przy okazji dobrze wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe hydranty, z których w razie pożaru strażacy będą czerpać wodę.
- Dbaj o porządek – dotyczy to nie tylko dbania o regularne usuwanie pajęczyn i kurzu z instalacji elektrycznej, lecz także o sposób składowania siana i słomy. Ważne jest, by nie dotykały one żarówek, ani nie znajdowały się w pobliżu kontaktów i kabli. Pomieszczenie, gdzie są składowane, powinno mieć także odpowiednią wentylację.
- Zainstaluj alarm przeciwpożarowy – kilka czujek ulokowanych w stajennych budynkach pomoże wyłapać początku pożaru i odpowiednio zareagować. Przed zakupem warto zorientować się, które z nich nadają się do użytku w stajni i budynkach gospodarskich.
- Miej plan ewakuacji – na wypadek pożaru warto mieć przygotowany plan ewakuacji ludzi i zwierząt z zagrożonego terenu. Dobrze jest, by każdy pracujący w stajni lub trzymający w niej konie miał przećwiczone działania na taką okoliczność. Dzięki temu ewentualna ewakuacja będzie mogła odbyć się szybciej i sprawniej.
Tekst: Judyta Ozimkowska