Co grozi koniowi długo stojącemu w boksie?
Konie, które nudzą się w boksie, mogą być bardziej podatne na tzw. stereotypie (zachowania stereotypowe), zwane też końskimi nałogami. Szukając zajęcia, mogą też zachowywać się w sposób niebezpieczny dla samych siebie. Oto co może wam grozić:
- Tkanie – zwane też chorobą sierocą. Charakterystyczny ruch, kiedy koń przestępuje z jednej przedniej nogi na drugie, wykonując przy tym zamach szyją. Takie zachowanie bardzo obciąża ścięgna, może więc poważnie wpływać na zdrowie konia.
- Łykanie – koń chwyta zębami drzwi, ogrodzenie bądź inny przedmiot, a następnie gwałtownie „łyka” powietrze (wciąga je do żołądka). Niektóre konie są w stanie łykać także bez chwytania czegoś zębami – jest to tzw. łykanie bez podparcia.
- Chodzenie po boksie – pozornie jest niegroźne, ale nieustające obciążenie stawów i ścięgien podczas chodzenia po małej, nieprzystosowanej do tego powierzchni może poważnie uszkodzić układ ruchu twojego konia.
- Obgryzanie – wiele koni obgryza drewniane drzwi boksu (a potem także ogrodzenie padoku), podgryza zostawione w zasięgu przedmioty. Oprócz uszkodzenia sprzętu, może to spowodować uszkodzenie zębów oraz problemy z trawieniem.
- Uderzanie i kopanie – niektóre konie, kiedy się nudzą, zaczynają kopać ściany lub drzwi boksu. To potencjalnie bardzo niebezpieczne zachowanie – od uszkodzenia kopyt i stawów, przez wybicie deski, zaklinowanie nogi i poważne kontuzje, aż do złamań.
Możliwe komplikacje
Jeśli twój koń przebywa długo w boksie, na przykład z przyczyn weterynaryjnych, mogą wystąpić nie tylko problemy ze stresem i znudzeniem, ale także problemy fizyczne. Dowiedz się, na co zwracać uwagę!
- Kolki – długotrwałe zamknięcie może powodować problemy żołądkowe u koni. Zwracaj uwagę, czy twój koń wypróżnia się regularnie (zazwyczaj jest to ok. 8-12 razy dziennie), czy nie ma biegunki bądź objawów kojarzących się z kolką, jak niespokojne zachowanie, pocenie się, pokładanie, kopanie po brzuchu.
- Kopyta – regularna troska o kopyta jest ważna zawsze, ale podczas zamknięcia konia w boksie jest szczególnie istotna. Zwracaj uwagę, czy kopyta są suche i czyste i czy nie ma zaczątków grudy. Możliwie jak najczęściej wybieraj ściółkę z boksu.
- Opoje i opuchlizny – konie przyzwyczajone do regularnego wysiłku czasem mają tendencję do opojów, jeśli zbyt długo stoją w stajni. Aby sobie z tym poradzić, możesz stosować bandaże, ale pamiętaj regularnie je zdejmować i sprawdzać, czy nie pojawiły się odparzenia, czy nogi nie grzeją bądź czy nie występuje nowa opuchlizna.