Mróz za oknami coraz większy, zima zaczyna dawać się nam porządnie we znaki. To jednak piękna pora roku, a nasze konie na pewno docenią jej uroki. Wszak śnieg nie stanowi żadnych przeszkód do radosnych zabaw na padoku. Tylko jak się nie pogubić we wszystkich rodzajach i typach derek spośród ogromu dostępnych na rynku? Na co zwrócić uwagę i jak sprawić, żeby naszym jedynym zmartwieniem był wybór koloru i wzoru?
Jak wybrać derkę dla konia?
Derki można podzielić na dwa główne podtypy: na padokowe i stajenne.
Derki padokowe
Większość „padokówek” wykonana jest z nylonu, poliestru czy polipropylenu. Zasadniczo, derki wykonane właśnie z tworzyw sztucznych najlepiej sprawdzają się w zmiennych warunkach pogodowych, gdyż są lekkie, wodoodporne i szybko schnące. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, by materiał, zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny, był oddychający, co umożliwia odprowadzanie wilgoci przez powierzchnię derki.
Pamiętajmy, że nasze konie, mimo niskiej temperatury, w dalszym ciągu mogą się pocić. Oddychająca derka zapewnia więc maksymalny komfort, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że koń w wyniku pocenia się może tracić nawet do 1 litra wody na godzinę. Należy jednak pamiętać, że bez względu na przepuszczalność materiału, w trakcie ulewnego deszczu, zostanie ona zredukowana do niemal zera. Dzieje się tak, dlatego, że woda wypełnia i zakrywa pory tkaniny, zaburzając oddychanie materiału. Nieprzepuszczający powietrza materiał sprzyja pojawiania się wilgotności od wewnętrznej strony (w wyniku pocenia się konia), co często mylnie kojarzone jest z przemakaniem derki.
Derka padokowa poprzez swoje przeznaczenie, nie powinna krępować ruchów konia. Przeglądając ofertę, zwróćmy uwagę czy wybrany przez nas model, zapewni zwierzęciu swobodę poruszania się: czy posiada kliny na łopatkach, elastyczne paski na tylne nogi, pasy krzyżowe pod brzuchem uniemożliwiające zsuwanie się derki, klapę na ogon, bezpieczne i wytrzymałe zapięcia na klatce piersiowej, elastyczną część grzbietową. W zależności od zapotrzebowania naszego konia możemy zdecydować się na derki z wypełnieniem różnej grubości, z kapturem lub bez, z przedłużaną szyją lub w wersji standard.
Derki stajenne
Bez względu na to w jak ciepłej stajni trzymamy konia, musimy brać pod uwagę to, że nocą temperatura w miesiącach zimowych znacznie spada. Co oznacza, że nasz podopieczny potrzebować będzie również okrycia stajennego. Derki stajenne od derek padokowych różnią się materiałem wierzchnim, który nie jest wodo- i wiatroodporny, ponieważ warunki w jakich wykorzystywane jest takie okrycie tego nie wymagają. Najczęściej jest to bawełna, mieszanki bawełniane, polar. Zasadnicza różnica występuje też w samym projekcie. Derki stajenne są tak skrojone, by lepiej dopasować się i przylegać do końskiego ciała. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie jest potrzebna aż tak duża swoboda ruchów, jak w przypadku derek padokowych. Ponieważ koszt wytworzenia derek stajennych jest mniejszy, najczęściej są też bardziej atrakcyjne cenowo.
Derki swoje właściwości wodoodporne zawdzięczają specjalnej membranie, która wyścieła spodnią warstwę tkaniny.
Jak dbać o derkę wodoodporną?
- Nigdy nie spryskuj swojej derki wodą pod dużym ciśnieniem, by nie uszkodzić porów membrany
- Nigdy nie używaj szczotki z ostrym włosiem do czyszczenia zewnętrznego materiału
- Derki wodoodporne powinny być myte jedynie w zimnej wodzie
- Nigdy nie używaj do prania dodatków takich jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek eukaliptusowy
- Nigdy nie zostawiaj brudnej bądź przepoconej derki na dłuższy okres, tak by nie została uszkodzona przez pleśń i grzyby
- Promienie UV prędzej czy później wpłyną na stan Twojej derki. Jeśli jednak danej derki nie używasz, przechowuj ją w ciemnym miejscu, nie narażonym na promienie słoneczne
- Po sezonie, zanim schowasz derkę, upewnij się, że jest sucha i nienagrzana (derka powinna utrzymywać temperaturę pokojową)
- Raz na jakiś czas należy przewietrzyć nieużywaną derkę.
W opisach derek często spotkamy się z nic nam niemówiącymi jednostkami czy określeniami. Co określają, czym się różnią i dlaczego warto wiedzieć jak je rozszyfrować?
D/den/denier
Skrót używany zwykle w odniesieniu do derek wodoodpornych. Denier to miara określająca gęstość splotu nici użytych w danym materiale. Im owa liczba większa, tym bardziej wytrzymałe jest tworzywo. Zestawiając ze sobą derkę opisywaną jako 600 den z taką samą derką tyle, że 1200 den, wiemy, że obie zapewniają zbliżoną izolację cieplną, przy czym to 1200 den będzie trwalsze i mocniejsze.
GSM/g
Jednostka dotycząca masy tkaniny (gramy na metr kwadratowy). Ogólnie ujmując odnosi się do ilości wypełnienia niezbędnego do zapewnienia izolacji cieplnej. Derki lekkie mogą nie posiadać wypełnienia lub posiadać go mało – ok. 100-150g. Przyjęło się liczyć, że derki jesienno-zimowe zaczynają się od gramatury 200-250 i wzwyż.
Rip-stop
Określenie to tyczy się rodzaju materiału z jakiego wykonane są derki. Rip-stop to technika wzmacniania tkaniny (poprzez dodawanie dodatkowego, mocniejszego od pozostałych, włókna), która zapewnia wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych i zapobiega rozdarciom i pruciu się materiału.