Wiosna już niedługo się kończy, więc dla wielu z nas to czas na zastanowienie się, jak ciekawie spędzić lato. I bardzo dobrze, bo aby dostać się na wymarzony obóz jeździecki, trzeba czasem zarezerwować miejsce z naprawdę sporym wyprzedzeniem. A zatem – jak wybrać obóz jeździecki, aby przeżyć ciekawą przygodę, zdobyć nowe umiejętności i wrócić z mnóstwem wspaniałych wspomnień?
Wypoczynek w siodle
Oferta wakacyjnych atrakcji z końmi w roli głównej stale się powiększa. Możemy zgłosić się na tzw. wachty stajenne albo pojechać na kilkudniowy rajd, półkolonie czy obóz jeździecki. Dziś kilka słów o wyborze tego ostatniego. Jak podjąć decyzję, by nie żałować i wrócić do domu bogatszym o umiejętności oraz fantastyczne wspomnienia?
Jak wybrać obóz jeździecki?
- Określ swoje oczekiwania – dużo łatwiej będzie ci znaleźć tę wymarzoną ofertę, jeśli ustalisz kryteria wyboru. Najlepiej wypisz je sobie w punktach. Czy chcesz, aby obóz był głównie okazją do spędzenia czasu na łonie natury, wypoczynku nad wodą lub w górach, pławienia i terenów, czy może bardziej zależy ci na rozwoju sportowym i możliwości zdania egzaminu na odznakę? Ile czasu dziennie chciałbyś spędzić w siodle? Jakie dyscypliny cię interesują? Czy chciałbyś połączyć jeździectwo z innymi zajęciami (językowymi, krajoznawczymi, sportowymi)? A może zależy ci, aby jak największą część doby spędzać po prostu z końmi? Jaka lokalizacja i czas trwania turnusu, najbardziej ci odpowiadają? Ustal także możliwe terminy wyjazdu oraz budżet na ten cel. Nie pomijaj kwestii związanych ze standardem noclegu i wyżywieniem – może nie są one decydujące, lecz często wpływają na ogólne zadowolenie z wypoczynku. Rzadko udaje się spełnić absolutnie wszystkie oczekiwania, jednak ważne byś miał świadomość, jakie kwestie są dla ciebie najistotniejsze, a gdzie gotów jesteś na „ustępstwa”. Pamiętaj też, że im szybciej zaczniesz poszukiwania, tym więcej będziesz miał możliwości wyboru.
- Uczciwie określ swoje umiejętności – właściwe dobranie turnusu pod względem wieku, a przede wszystkim umiejętności uczestników jest niezwykle ważne. Zawyżając swoje jeździeckie doświadczenie, nie tylko utrudniasz pracę kadrze, ale przede wszystkim komplikujesz życie samemu sobie. Przechwałki i „drobne oszustwa” zostaną szybko zweryfikowane przez doświadczonego instruktora, a na dodatek mogą doprowadzić do niezbyt komfortowych sytuacji na treningach. Nawet, gdy obóz reklamowany jest jako „dostosowany do jeźdźców na każdym poziomie zaawansowania”, warto dowiedzieć się, jak mają być zorganizowane jazdy na danym turnusie, aby nie okazało się, że to, co ma być dobre dla wszystkich, nie jest ostatecznie satysfakcjonujące dla nikogo.
- Zweryfikuj informacje o wybranym ośrodku – posiłkowanie się jedynie pozytywnymi komentarzami na stronie organizatora i zamieszczonymi tam zdjęciami jest nieco ryzykowne. Poszperaj na portalach społecznościowych lub forach, podpytaj osoby, które były już w interesujących cię miejscach. Nie zapominaj jednak, że do wszystkiego, co przeczytasz w internecie warto podchodzić z dystansem. Choćby dlatego, by odróżnić opinię od zwykłej reklamy. Jeśli mieszkasz blisko stajni, do której chcesz się wybrać, możesz też pojechać tam przed wakacjami i osobiście rozeznać się w sytuacji.
Tekst: Dominika Cirocka – psycholog (PsychologiaPrzygody.pl)