Zima tuż-tuż, więc najwyższy czas pomyśleć o ciepłych termobutach, które pomogą przetrwać wizytę w stajni. Podpowiadamy więc, jak wybrać termobuty i na co zwrócić uwagę.
Jak wybrać termobuty?
Niskie temperatury potrafią dać się we znaki koniarzom. Śnieg co najmniej po kostki, przenikający chłód, ostry wiatr… Takie “atrakcje” sprawiają, że wizyta w stajni staje się nie lada wyzwaniem. Aby ułatwić sobie wykonywanie stajennych zadań, warto zaopatrzyć się w termobuty. Uchronią one stopy przez bolesnym uczuciem skostnienia, a nawet odmrożeniami. Jak jednak wybrać odpowiedni model spośród szerokiej oferty? Zanim zdecydujesz, weź pod uwagę następujące kwestie.
1. Podstawowa sprawa – sprawdź, czy wybrany model mieści się w strzemieniu. Większość termobutów projektowana jest z myślą o ich wszechstronnym wykorzystaniu przez koniarzy, ale przed zakupem lepiej sprawdzić, czy obuwie mieści się w strzemieniu jeździeckim. Można to zrobić w sklepie jeździeckim.
2. Zastanów się, do czego najbardziej będą ci potrzebne termobuty. Jeżeli zimą nie planujesz intensywnych treningów, ale wiesz, że i tak będziesz spędzać w stajni dużo czasu, możesz zdecydować się na masywniejszy model obuwia. Podczas pracy w stajni sprawdzą się buty, które mają grubszą podeszwą. Wtedy też można zdecydować się na krótszą cholewkę. Niektóre modele “niskich” termobutów koniarze noszą nawet na co dzień. Z kolei podczas wyjazdów na zawody znacznie lepiej będą prezentować się smuklejsze modele termobutów lub ocieplane oficerki.
3. Zimą nie odpuszczasz wyjazdów w teren? Jeżeli będziesz często wybierać się na przejażdżki poza terenem stajni, wybierz termobuty z odblaskowymi wstawkami. Przezorny zawsze ubezpieczony!
4. Im bezpieczniejsze, tym lepsze, dlatego… warto wybierać modele z antypoślizgową podeszwą. Na pewno przyda się ona na niepewnym, zimowym gruncie.
5. Sprawdź, czy materiał, z którego zostało wykonane obuwie, ma właściwości nieprzemakalne. Najczęściej termobuty tworzone są z materiałów syntetycznych, które posiadają właściwości wodoodporne. Na rynku jest jednak także sporo skórzanych ocieplanych oficerek o nieprzemakalnej podeszwie. Jeżeli planujesz zakup właśnie taki zakup, zapytaj w sklepie, obuwie posiada np. wodoodporną wkładkę sięgającą do linii kostki. Dodatkowo, wodoodporność skór można wzmacniać także odpowiednimi impregnatami. Lepiej, żeby zimowe buty były wodoszczelne co najmniej do kostki, inaczej zwykły spacer z koniem po śniegu może skończyć się przemoczonymi i przemarzniętymi stopami.
6. Niby oczywista sprawa, ale… wybierz odpowiedni rozmiar. Przy zakupie butów większość z nas myśli o tym, że buty się rozbiją. Na dobranie odpowiedniego rozmiaru termobutów warto jednak poświęcić więcej czasu niż zazwyczaj i przymierzyć takie obuwie w sklepie. Jeżeli buty okażą się za duże, będą “latały” i utrudniały zarówno poruszanie się po stajni, jak i jazdę konną. Z kolei wybór za ciasnych termobutów można przepłacić odmrożeniem. Dlaczego? Za ciasne buty powodują niedokrwienie stóp, czego efektem jest marznięcie. W nieco luźniejszych, komfortowych butach stopy są lepiej chronione. Mają bowiem umożliwione lepsze krążenie, a także szczelinę powietrzną między butem a ciałem, która zapewnia dodatkową izolację cieplną. Nie kupuj więc za ciasnych butów – oczywiście, może zdarzyć się tak, że po jakimś czasie trochę się rozbiją, ale wtedy zawsze można włożyć do nich wkładkę lub założyć grubszą skarpetkę.
Tekst: MP