Jak wykonać piruet bądź półpiruet? Opisujemy, jakich pomocy użyć i jak nauczyć konia poprawnego wykonania ćwiczenia.
Kwadrat na początek
W konkursie najczęściej wykonujemy piruet o 180 stopni – czyli odwracamy konia w przeciwną stronę. Jednak najlepiej jest zacząć uczyć konia, początkowo robiąc tylko obrót o 90 stopni. Bardzo dobrą metodą szkolenia jest poruszanie się stępem pośrednim po kwadracie o boku około 20 metrów. Na początek sprawdź, czy potrafisz przejechać kilka razy po tym samym kwadracie, pilnując, aby koń maszerował ustawiony na pomoce, cały czas po tym samym torze jazdy. Nie róbcie ćwierćpiruetów, a tylko poprawne zakręty 90 stopni w każdym z czterech narożników. Zobaczysz, że nie jest to takie proste od razu. Dopiero gdy ta figura jest dopracowana, zaczynamy dodawać ćwiećpiruety (czyli o 90 stopni) na kolejnych rogach kwadratu.
Jak wykonać piruet
Ucząc konia dobrze jest ograniczyć się do używania jak najprostszych komend. W tym celu dojeżdżając do końca boku naszego kwadratu zastosuj półparadę, aby koń stał się bardziej uważny na pomoce. Za pomocą wewnętrznej wodzy obróć jego przód na tor kolejnego boku kwadratu.
W TYM SAMYM MOMENCIE zewnętrzną, lekko cofniętą łydką pilnuj, aby koń zrobił małe kroczki zadem w bok – nie szedł dalej za przednimi nogami (nie wypadł zadem). To nie jest takie trudne, pod warunkiem, że nie będziemy chcieli za dużo działać pomocami, a koń zna i szanuje działanie naszej zewnętrznej łydki z wcześniej nauczonych ćwiczeń (ustępowanie, łopatką do wewnątrz, ciąg)
Gdy ciało konia obróci się o 90 stopni, jedź pilnie pomocami naprzód i… szykuj się do kolejnego ćwierć piruetu. Jeżeli nie czujecie się wystarczająco przygotowani do kręcenia na następnym zakręcie ćwierć piruetu, to należy ominąć piruet, pojechać starannie zakręt o 90 stopni i przygotować konia do następnego ćwierćpiruetu.
Przygotowanie przede wszystkim
Najważniejsze jest, aby koń był dobrze przygotowany do wykonania elementu. Musisz czuć, że idzie pilnym, ale nie spieszącym stępem o możliwie jak najkrótszych krokach, w rozluźnieniu i z potylicą jako najwyższym punktem szyi, w dobrym 4-takowym rytmie. To jak widać dużo wymogów, dlatego warto poćwiczyć na krótkich odcinkach sam dobry stęp pośredni, a później zebrany, nim przystąpicie do ćwiczenia piruetów.
Tak jak wyżej opisałam można jedynie uczyć konia kręcenia piruetu roboczego. Jeśli koń rozumie, jak wykonać piruet, należy wrócić do stosowania wszystkich pomocy, czyli również zewnętrznej wodzy ograniczającej nadmierne zgięcie w szyi oraz działania wewnętrznej łydki, która odpowiada za ruch naprzód oraz zgięcie konia w żebrach.
Kiedy koń płynnie wykonuje ćwierć piruety na każdym lub prawie każdym boku kwadratu, możemy poprosić go o obrót o 180 stopni. Pamiętajcie, aby nie chcieć na początku za małych piruetów. Najważniejsze aby przez cały ćwierć-, a potem półpiruet został zachowany dobry rytm stępa. Musicie mieć uczucie, że cały czas koń idzie lekko i spokojnie na przód.
Tekst: Dorota Urbańska, trenerka i zawodniczka ujeżdżenia, autorka bloga www.dorotaurbanska.pl