4 sposoby na to, jak zadbać o jeździecki rozwój nie wychodząc z domu
W obecnej sytuacji wielu koniarzy nie może pozwolić sobie na wizytę w stajni. Ośrodki jeździeckie zamknięte są często dla wszystkich poza opiekunami lub właścicielami koni, tak więc osoby uczęszczające do szkółki lub uczestniczące w wolontariacie nie mają do nich wstępu. Podpowiadamy, jak w tej sytuacji zadbać o jeździecki rozwój i konstruktywnie spędzić wolny czas w domu.
Jak zadbać o sportowy rozwój siedząc w czterech ścianach?
Nic nie zastąpi jeźdźcom możliwości bezpośredniego obcowania z końmi oraz regularnych treningów. Jednak gdy z przyczyn niezależnych od nas tracimy taką możliwość, nie poddawajmy się. Nadprogramowy czas wolny warto spożytkować na te aktywności, na które zwykle nam go brakuje. Wysiłek zaprocentuje, kiedy powrócimy już do regularnej jazdy.
1. Poszerzanie wiedzy na temat koni i jeździectwa
W dobie internetu mamy niemal nieograniczony dostęp do najróżniejszych źródeł wiedzy. Oprócz poszukiwania darmowych artykułów poświęconych zagadnieniom związanym z treningiem czy opieką nad końmi, wywiadów z topowymi zawodnikami czy nagrań z klinik jeździeckich, możemy zdecydować się na zakup książek, ebooków czy czasopism. Warto czytać, szukać inspiracji i wskazówek, aby poszerzać swoje sportowe horyzonty. Dzięki temu, po zakończeniu kwarantanny powrócimy do stajennych aktywności zmotywowani, ze świeżym zapałem i głową pełną pomysłów.
Pamiętajmy przy tym, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. W sieci każdy może wypowiedzieć się na praktycznie dowolny temat, niestety rady „internetowych ekspertów” okazują się niekiedy szkodliwe niż pomocne.
2. Trening mentalny
Trening sportowy to nie tylko godziny spędzone na czworoboku czy parkurze. Najlepsze wyniki osiągają zwykle ci zawodnicy, którzy harmonijnie rozwijają się na różnych polach – zarówno pod względem umiejętności technicznych czy sprawności fizycznej, jak i przygotowania psychicznego. Trening mentalny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla zawodowców. Umiejętności związane z koncentracją, planowaniem czy utrzymaniem stresu na optymalnym poziomie – warto kształtować już od najmłodszych lat, bez względu na długość sportowego stażu.
Zastanów się więc, jakie elementy sprawiają Ci największą trudność, a potem poszukaj sposobów, aby móc pracować nad nimi w domowych warunkach. Aby poprawić na przykład zdolność koncentracji uwagi, niezbędną w czasie przejazdów, nie potrzeba skomplikowanych technik oraz trudno dostępnych narzędzi. Przydatne mogą okazać się na przykład gry logiczne bądź typu memory.
W przypadku gdy najwięcej problemów przysparza raczej opanowanie nadmiernego stresu, warto natomiast wypróbować sprawdzone techniki relaksacyjne. Jeśli już teraz ich praktykowanie stanie się elementem Twojej treningowej rutyny, prawdopodobnie zaowocuje to w przyszłości, gdy będziesz mógł powrócić do regularnych startów.
3. Aktywność fizyczna
Niektórym trudno zmobilizować się obecnie do wysiłku, bo wykonywanie ćwiczeń w czterech ścianach wydaje się mało atrakcyjne. Warto jednak zadbać o to, aby na tyle, na ile to możliwe zachować kondycję fizyczną.
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że elastyczność i rozluźnienie mięśni, koordynacja ruchów ogólna sprawność organizmu przydaje się podczas jazdy konnej. Jeśli nie chcesz po powrocie w siodło odczuć dotkliwie skutków swojego lenistwa, zadbaj o swoje ciało w domowych warunkach.
Naprawdę nie potrzebujesz do tego skomplikowanych sprzętów czy ogromnej przestrzeni. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności. Jeśli brakuje Ci pomysłów, jak to zrobić, poszukaj inspiracji w sieci. Wielu instruktorów tańca, jogi czy fitnessu prowadzi obecnie treningi online, także dla osób zupełnie początkujących, więc powinieneś bez trudu znaleźć coś dla siebie. Zajęcia „grupowe” pomagają zmotywować się do wysiłku, tworząc tak bardzo nam teraz potrzebne poczucie współdziałania.
Taka forma komunikacji nie zastąpi oczywiście konsultacji twarzą w twarz, dlatego musisz zachować szczególną ostrożność oraz dostosować aktywność do swoich potrzeb i możliwości. Przede wszystkim, ważne, aby po prostu sprawiała Ci ona przyjemność. Nawet proste ćwiczenia nie tylko pozwolą utrzymać formę, ale także pozytywnie wpłyną na ogólne samopoczucie.
4. Analiza dotychczasowych osiągnięć i wyzwań oraz formułowanie celów
Obecna sytuacja to doskonały moment, aby na spokojnie przeanalizować to, na jakim etapie obecnie się znajdujesz. Co udało się do tej pory osiągnąć, a co wymaga dopracowania? Zastanów się, na czym szczególnie Ci zależy i co musisz zrobić, aby się to udało. Zapisz wnioski, a gdy tylko sytuacja wróci do normy, zacznij wcielać plan w życie.
Czas spędzony w domu nie musi być zmarnowany!
Choć na wiele rzeczy nie mamy obecnie wpływu, to, czy dobrze spożytkujemy czas wolny w domu, w znacznym stopniu zależy od nas. Zamiast skupiać wyłącznie na negatywnych stronach zaistniałej sytuacji i wynikających z niej ograniczeniach, warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej i rozwijać umiejętności, którym na co dzień poświęcamy być może zbyt mało uwagi.
Nasz ekspert: Dominika Cirocka, psycholog (PsychologiaPrzygody.pl)