Sen konia ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność treningu. Warto więc, wiedzieć jak zapewnić koniowi dobre warunki do spania i zapobiegać niewyspaniu!
Jak zapewnić koniowi dobre warunki do spania?
Opowieść o efektywnym śnie koni wymaga najpierw kilku słów wstępu. Musimy uświadomić sobie, że konie są zwierzętami-ofiarami, a ucieczka jest najczęściej podejmowanym przez nie sposobem obrony. Konie to stworzenia bardzo społeczne, żyjące w stadach, ponieważ obecność towarzyszy daje im poczucie bezpieczeństwa. Między członkami stada tworzą się wzajemne więzi i zależności. Podczas gdy jedne osobniki spokojnie się pasą lub śpią, inne czuwają i wypatrują zagrożeń w bliskiej i dalekiej odległości. To właśnie poczucie bezpieczeństwa sprawia, że konie nigdy nie wybierają samotności i zawsze dążą do przynależenia do stada.
Konie to także zwierzęta roślinożerne, co definiuje sposób ich życia. W warunkach naturalnych praktycznie cały dzień konie poruszają się, jedząc. Mogą w ten sposób przemierzać spore odległości. Taki tryb życia sprawia, że śpią one krótko i z przerwami. Jest to możliwe, ponieważ ich sen jest wielofazowy, co oznacza parę kilkuminutowych okresów snu w ciągu doby. Dorosłe konie łącznie śpią tylko około 2 godzin dziennie. Źrebaki i młodzież do 3 roku życia nieco więcej.
Ze względu na posiadany przez koniowate układ ustaleniowy, konie mogą spać na stojąco. W czasie takiego snu zawsze kończyny przednie obciążane są równomiernie, natomiast tylne zwykle na zmianę są odciążane. Jednak sen na stojąco nie jest wystarczający i nie realizuje całkowitych potrzeb w tym zakresie.
Fazy snu u koni
Zazwyczaj konie przesypiają tylko około 50% całego czasu w pozycji stojącej, a pozostałe 50% leżąc. Sen konia, podobnie jak człowieka, dzieli się na dwie fazy: sen wolnofalowy i sen fazy REM. Kluczową jest informacja, że sen fazy REM może odbywać się wyłączenie w pozycji leżącej, gdy koń leży płasko na boku z wyprostowanymi kończynami. Wtedy w mózgu zachodzą procesy konsolidacji i tworzenia się map pamięciowych, co ma zasadniczy wpływ na zapamiętywanie i uczenie się. Konie, które nie śpią, leżąc płasko na boku, nie wchodzą w czasie snu w fazę REM. Powoduje to zaburzenia faz snu i tzw. deprywację snu.