Dopiero ostatnich kilka dni było naprawdę słonecznych. Pochmurna pogoda na początku lata mogła nas trochę rozleniwić, jeśli chodzi o dbanie i o zapobieganie poparzeniom słonecznym naszych koni. Warto przypomnieć o tym, że musimy dbać o delikatne i jasne miejsca skóry naszych podopiecznych. Jak zapobiec poparzeniu słonecznemu u koni?
Poparzenie słoneczne u koni
Dr Janet Littlewood dermatolog konny tłumaczy, że odcień sierści i skóry konia jest odpowiedzialny za to, ile promieni ultrafioletowych dociera do jej powierzchni. Mimo, że bardziej na działanie promieni będą narażone konie pastwiskowane latem trzeba pamiętać, że słońce może być groźne dla skóry przez cały rok.
Konie z wszelkimi jasnymi zmianami na pysku czy nogach, gdzie sierść jest jaśniejsza i rzadsza są dodatkowo narażone na podrażnienia delikatnych miejsc. Właściciele takich koni powinni pamiętać, że o te miejsca należy dbać szczególnie w słoneczne dni.
U koni jednokrotne poparzenie działa jak u ludzi. Sprawia, że odczuwają dyskomfort, pieczenie i w miejscu podrażnienia widoczne jest zaczerwienienie. Powtarzające się poparzenie ma jednak skutki długoterminowe. Takie jak rogowacenie słoneczne, oraz raka skóry. Długa ekspozycja na promienie słoneczne może także wpływać na mechanizmy immunologiczne skóry.
Konie z białymi zmianami na nogach po kolejnych poparzeniach słonecznych częściej cierpią na zakażenia i infekcje bakteryjne poparzonych miejsc, które z czasem są bardziej problematyczne i coraz gorzej się goją.
Jak zapobiec poparzeniu słonecznemu u koni?
Sposoby są proste, należy ograniczyć docieranie promieni słonecznych do skóry.
Upewnij się, że na pastwisku zawsze jest obszar, w którym konie mogą schować się w cieniu.
Niestety słońce i upał nie powstrzymają konia przed wypasaniem. Na rynku istnieją kremy z filtrem dla koni, niektórzy stosują zamiennie kremy przeznaczone dla dzieci z bardzo wysokim filtrem i nie jest to złe rozwiązanie. Pamiętaj o tym, że co jakiś czas trzeba krem nałożyć ponownie.
Maski, kagańce czy letnie derki też sprawdzą się zasłaniając skórę przed promieniami słonecznymi, a dodatkowo przed natrętnymi owadami.
Co zrobić jeśli dojdzie do poparzenia?
Na pewno nie wystawiać podrażnionych miejsc znowu na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby koń na czas zagojenia został pod dachem.
Jeśli poparzona skóra pęka i pojawiają się pęcherze koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Leczenie jest zasadniczo symptomatyczne łagodne kąpiele zmiękczają skórę, podobnie jak kremy. W przypadku zakażenia lekarz przepisze do stosowania antybiotyk.
Niektóre składniki leków, barwników czy roślin mogą powodować, że jasna i niepigmentowana skóra u koni będzie wykazywać nietypowe reakcje na działanie promieni słonecznych. Bardziej skrajne, prowadzące do uszkodzenia tkanek. Takie właściwości posiada dziurawiec zwyczajny, jaskier, czy trybula leśna. W tym przypadku należy oczywiście rozpoznać źródło i wyeliminować jego dostęp.
Wzmożoną wrażliwość na promienie UV powoduje też uszkodzenie wątroby, która nie radzi sobie z przetworzeniem chlorofilu. Często uszkodzenie wątroby u koni wynika ze zjedzenia w dużej ilości rośliny z rodziny astrowatych Starca Jakubka, występującego powszechnie w Europie. Dlatego też warto sprawdzać do jakich gatunków roślin ma dostęp na pastwisku nasz koń.