Na pierwszy rzut oka gruda, czyli bakteryjna infekcja u koni, wydaje się być jesiennym tematem. Jednak każdy, kto teraz zmaga się z tym problemem i wyławia swojego konia z błotnistego padoku, wie, że to problem całkiem na czasie także wiosną. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc podpowiadamy wam w pięciu punktach, jak zapobiegać grudzie.
Jak zapobiegać grudzie?
- Unikaj błota – najłatwiejszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie przyczyny, która powoduje, że gruda w ogóle się pojawia tzn. błota i bakterii. Jeśli masz taką możliwość, wypuszczaj konia na padok, na którym nie będzie musiał stać w błocie – szczególnie jeśli twój koń ma tendencję do grudy, białe odmiany na nogach, delikatną skórę lub bujne szczotki na pęcinach. Wiadomo jednak, że w wielu stajniach możliwości padokowania są ograniczone. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wodoodporny preparat działający osłonowo, który można zastosować na okolice pęcin przed wypuszczeniem konia na wybieg.
- Higiena nóg! W przypadku grudy wyjątkowo ważna jest higiena i czyszczenie końskich nóg. Dlatego pamiętaj, żeby po jeździe lub pobycie na błotnistym padoku dokładnie wyczyścić kopyta i piętki. Najważniejsze będzie dokładne mycie dolnych partie kończyn, na których gruda najczęściej się pojawia. Podczas mycia można wykorzystać także specjalny płyn odkażający dla koni. Niektórzy profilaktycznie, od czasu do czasu, przy myciu końskich kończyn używają szarego mydła (to tańsze rozwiązanie). Ważnym jest, aby po spłukiwaniu błota dobrze osuszyć końskie nogi.
- Pozwól oddychać – jeśli twój koń ma długie szczotki pęcinowe, warto je przyciąć, by usprawnić cyrkulację powietrza oraz ułatwić sobie utrzymanie końskich nóg w czystości.
- Higiena nie tylko nóg – sprzęt, z którego na co dzień korzystasz, także powinien być czyszczony częściej przy zmiennej pogodnie i błotnistym stanie podłoża na padokach. Na szczotkach i ochraniaczach również namnażają się bakterie, dlatego o takie akcesoria trzeba odpowiednio zadbać, regularnie je dezynfekując! Dobrze wyczyszczone i odpowiednio dopasowane ochraniacze zapobiegną bowiem powstawaniu otarć i skaleczeń, które były by dobrym miejscem do namnażania bakterii.
- Uwaga na innych – gruda jest chorobą zakaźną, dlatego jeśli pojawi się u jednego z koni w waszej stajni, zadbajcie odpowiednio o jego leczenie i obserwujcie dokładnie stan pozostałych koni. Na rynku są dostępne preparaty zapobiegające grudzie, w które w takim przypadku warto się wyposażyć i stosować.