Wiosna nie przyszła do nas jeszcze na dobre, ale już pojawiły się pierwsze kleszcze. Dlatego dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak zapobiegać kleszczom u koni i już teraz zacząć dbać o bezpieczeństwo naszych wierzchowców.
Jak zapobiegać kleszczom u koni?
Eksperci uspokajają, że przypadki śmiertelne chorób odkleszczowych są bardzo rzadkie, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Jeżeli jednak mamy możliwość i sposoby, by zapobiegać, a nie leczyć, warto z nich skorzystać. Szczególnie, że w wielu stajniach pojawiły się już pierwsze przypadki kleszczy u koni, co zapowiada sezon obfity w tych “niechcianych gości”.
W kwestii tego, jak zapobiegać kleszczom u koni, radzi m.in. ESCCAP Polska (Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących). Zachęca ona do konkretnych działań profilaktycznych. Należy do nich m.in. stosowanie substancji aktywnie działających przeciwko kleszczom – pyretryny, permetryny, właściwości odstraszające ma także DEET. Jeżeli zdecydujemy się na takie działanie, pamiętajmy jednak o tym, aby zdecydowanie unikać środków, które nie są przeznaczone konkretnie dla koni. Co więcej, preparaty należy stosować tylko w uzasadnionych przypadkach, to znaczy: na terenach kleszczowych i nigdy „na wszelki wypadek, bo może jednak kleszcze będą”. Środek należy aplikować u konia na kończynach i dolnych partiach brzucha.
Są także inne sposoby zapobiegania kleszczom u koni. Nie ulega wątpliwości, że najlepszą ochroną konia jest codzienne, skrupulatne sprawdzanie powierzchni końskiego ciała pod kątem obecności kleszczy. W nadchodzącym sezonie powinno to być obowiązkową częścią codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Poprawne usunięcie kleszczy w ciągu kilku-kilkunastu godzin od wczepienia znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób odkleszczowych. Dokładne przejrzenie konia zarówno po jeździe, jak i pobycie na pastwisku oraz usunięcie ewentualnych kleszczy może być więc skuteczną alternatywą dla stosowania środków chemicznych.
informacja prasowa ESCCAP, MP