Jak zbadać poziom stresu u koni? Podczas gdy mierzenie poziomu kortyzolu w ślinie koni, jest powszechną metodą, naukowcy chcieliby opracować inny sposób na jego zmierzenie. Już samo badanie może wywołać stres, dlatego poszukują oni mniej inwazyjnej metody. Czemu tym razem przyglądają się badacze?
Jak zbadać poziom stresu u koni?
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy częstość mrugania przez konie, może odzwierciedlać poziom stresu. Okazuje się, że konie w sytuacjach stresowych mrugały rzadziej, niż normalnie. Czy jednak obserwacja mrugnięć może być miarodajną i skuteczną metodą?
Dr Katrina Merkies wraz z asystentką Amelią Garnett z Uniwersytetu w Guelph w Ontario (Kanada) zaprezentowały wyniki badań w listopadzie zeszłego roku podczas sympozjum International Society for Equitation Science 2017. Odbywało się ono w Wagga Wagga w Australii.
Merkies i Garnett przeprowadziły badania na 23 koniach w trzech różnego typu sytuacjach stresowych. Podczas pierwszej próby konie były izolowane od innych, podczas drugiej w żywieniu koni zostały wprowadzone zmiany, a trzeciej sprawdzano ich reakcję na nagłe źródło strachu.
Podczas izolacji koń był zupełnie odseparowany od innych zwierząt i nie miał z nimi kontaktu wzrokowego. Ograniczenie żywieniowe polegało na zaprzestaniu regularnego podawania posiłków i przesunięciu godzin podania na późniejsze. Podczas trzeciej próby rzucano przed koniem piłkę, gdy był sam na padoku.