Stare porzekadło głosi, że słońce listopada mrozy zapowiada. I niech nie uśpi naszej czujności malownicze piękno polskiej jesieni. Listopad zawsze funduje nam obniżoną temperaturę, deszcz, porywisty wiatr. Szybko zatem wyciągamy z szaf jesienno-zimowe płaszcze, zakładamy kozaki, otulamy się szalikami, ale co z naszymi wierzchowcami? W takiej sytuacji można przyodziać naszego rumaka w coś, co zapewni mu ciepło, a mianowicie w derkę zimową. Jaką derkę wybrać na zimę dla naszego konia? Podpowiemy, na jaką najlepiej się zdecydować i na, co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Jaką derkę wybrać na zimę?
Temat derkowania w świecie jeździeckim wzbudza skrajne emocje. Są przeciwnicy i zwolennicy, a my proponujemy… zdrowy rozsądek. Derka zimowa, różni się tym od innych derek (przeciwdeszczowych, padokowych, stajennych itp.), że ma przede wszystkim chronić przed zimnem. A tego nie zabraknie na pewno w jesienno-zimowe miesiące.
Derkowanie, czyli używanie okrycia dla koni, jest zabiegiem ułatwiającym utrzymanie stałej temperatury ciała u zwierzęcia, minimalizując przy tym możliwość wyziębienia czy złapania infekcji chorobowej. Należy jednak wiedzieć, że ten zabieg uzależniony jest o wielu czynników, jak miejsce utrzymania (stajnia, wiata), sposób użytkowania, stan zdrowia, wiek oraz rasa. Derkowanie polecane jest szczególnie koniom, które utrzymywane są w warunkach stajennych, są golone na zimę, mają słabszą kondycję fizyczną, przechodzą przewlekłą chorobę czy biorą udział w regularnych treningach. Przy wyborze derki zawsze musimy kierować się indywidualnymi preferencjami konia, ponieważ jeden koń łatwiej znosi zimowe chłody, a drugi ciężej.
Jak uszyta jest derka zimowa?
Najczęściej spotykane są derki pikowane, które mają wypełnienie (wata termiczna lub bawełna) o grubości od 300 do 500 gram. Z zewnętrznej strony obszyta jest śliskim materiałem – poliestrem czy mocnym materiałem denier rip-stop – ułatwiającym ściekanie wody czy roztapiającego się śniegu. Często od wewnętrznej strony obszywana jest materiałem nylonowym lub polarowym, który szybko wchłania pot. Derka zimowa powinna być tak skonstruowana, aby ochraniała konia od okolic kłębu aż do zadu. Na rynku znaleźć można również derki ochraniające część szyi lub specjalne doczepiane kaptury. Ważne, aby derka zimowa była wiatro- i wodoodporna i zbudowana z przepuszczających powietrze materiałów. Każda derka posiada system zapięć i pasków, tak aby derka była zawsze na swoim miejscu. Najczęściej spotykane są podwójne zapięcia na klatce piersiowej, pasy zapinane na brzuchu oraz elastyczne pasy podtrzymujące. Wszystkie okrycia na zimę mają wbudowaną klapę na ogon.
Jak wybrać najlepszą derkę dla Twojego konia?
Przy wyborze derki zimowej zawsze musimy kierować się indywidualnymi preferencjami naszego wierzchowca. Ponieważ jeden koń lepiej znosi zimowe chłody, a drugi gorzej. Derki zimowe różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim grubością wkładu wypełniającego, rozmiarem oraz materiałem, z którego są uszyte. Dla koni chorych, osłabionych zalecane jest okrycie z grubszym wkładem wypełniającym. Z drugiej strony dla koni intensywnie trenujących wymagana jest derka z polarowym obszyciem od wewnętrznej strony. Wchłonie pot i ostudzi szybko naszego rumaka. Długość derki również ma znaczenie, ponieważ źle dostosowane okrycie nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Za krótkie nie ociepli konia, a za długie będzie spadać przy każdym ruchu. Dlatego ważne jest, by przed zakupem derki, dokładnie zmierzyć naszego wierzchowca od kłębu po zad.
Tekst: Anna Mędrzecka