Według naukowców najwyższy czas, aby na nowo zastanowić się nad kolorami przeszkód podczas zawodów sportowych. Sarah Catherine Paul i Martin Stevens przeprowadzili badania na podstawie najczęściej wykorzystywanych kolorów w wyścigach z przeszkodami.
Jaki kolor powinny mieć przeszkody?
Badacze zaznaczają, jak bardzo ważne jest zrozumienie i poznanie jak dokładnie widzą konie, szczególnie w skokach, aby zapewnić większe bezpieczeństwo podczas zawodów zarówno zawodników jak i wierzchowców.
Jak piszą, obecnie przeszkody są zaprojektowane w dopasowaniu do ludzkiej percepcji, która jest inna od końskiej. Ludzie widząc trichromatycznie są w stanie rozpoznać barwę pomarańczową, konie jej natomiast nie zauważą. Wierzchowce mają ograniczone widzenie kolorów względem człowieka, barwy takie jak czerwony, pomarańczowy, zielony nie są dla nich tak wyraźne jak dla nas, o ile nie różnią się jasnością.
„Pomarańczowe znaczniki przeszkód stosowane w wyścigach mają zatem znacznie mniejszą widoczność dla koni niż dla ludzi”.
Mając to na uwadze przebadali kontrasty wykorzystywanych obecnie przeszkód na 11 torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii. Badania objęły też potencjalne alternatywne kolory, a także wpływ natężenia światła i warunków atmosferycznych na widziany przez konie kontrast.
W badania zaangażowali 14 wierzchowców, które skakały przez różniące się między sobą przeszkody. Wszystkie próby były filmowane i następnie analizowane.
W „Applied Animal Behaviour Science” para zaznaczyła, że kolor przeszkody miał znaczący wpływ na sposób skoku, jego długość – odległość odbicia i lądowania, a także kąta startu. Z ich obserwacji wynika, ze najlepszy kontrast wywołuje połączenie białego, fluorescencyjnego żółtego lub jaskrawego niebieskiego. Kontrast oczywiście wzmagał się w mocnym oświetleniu i przy korzystnych warunkach pogodowych.
Żółty najsilniej kontrastuje, kiedy jest wykorzystany na środku przeszkody.
„Odkryliśmy, że w przypadku koni kolor pomarańczowy jest słabo widoczny i najsłabiej kontrastuje z większością kolorów pojawiających się w otoczeniu. Dla porównania, żółty, niebieski i biały są bardziej widoczne, a stopień względnego kontrastu zmienia się w zależności od roślinności lub typu tła.”
Jasny niebieski kolor sprawiał, że konie podczas odbicia miały większy kąt startu, przy żółtym konie szybciej lądowały za przeszkodą. Największy wpływ na skok miał kolor biały, który wpływał na wszystkie sprawdzane czynniki.
„Nasze wyniki pokazują, że obecne zabarwienie przeszkód nie maksymalizuje kontrastu dla widzenia koni, a alternatywne kolory mogą poprawić widoczność i zmienić reakcje behawioralne, a ostatecznym celem jest poprawa bezpieczeństwa i dobrostanu. Zastosowanie koloru białego, żółtego lub niebieskiego znacznie poprawiłoby widoczność przeszkody, linii środkowej i szczytu przeszkody.” – podsumowują naukowcy. Podkreślają, że duże znaczenie mają też faktura, nasycenie i jasność barwy. Żółty powinien być fluorescencyjny, bo dzięki temu jest najlepiej odróżnialny.
Para, wraz z Centrum Ekologii i Ochrony na Uniwersytecie w Exeter, stwierdziła znaczący wpływ warunków pogodowych i świetlnych na kontrast białych, niebieskich, żółtych i obecnych elementów ogrodzenia.
Warto pamiętać, że powinny być one kontrastowe nie tylko względem innych kolorów przeszkody, ale też co bardzo ważne tła i otoczenia. Jeśli stosuje się jasne barwy należy je regularnie czyścić, tak aby nie traciły wartości dzięki czemu są lepiej widziane przez wierzchowce.
Horse vision and obstacle visibility in horseracing, Sarah Catherine Paul and MartinStevens, Applied Animal Behaviour Science, Volume 222, January 2020, 104882, https://doi.org/10.1016/j.applanim.2019.104882