Badania nad wzrokiem koni doprowadziły do zalecenia zmiany kolorów skoków na torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii. Obecnie stosowanym kolorem na przeszkodach jest pomarańczowy. Wybrany on został w oparciu na ludzkim sposobie postrzegania kolorów i jego kontrastów. Ten jednak nie przekłada się zbyt dobrze na to, jak widzą konie. Zatem jaki kolor powinny mieć przeszkody dla koni, aby były jak najlepiej dla nich widoczne?
Jaki kolor powinny mieć przeszkody dla koni?
Badanie zostało zlecone i sfinansowane przez brytyjską organizację Horseracing Authority (BHA) i Racing Foundation. Wywodzą się z partnerstwa pomiędzy BHA i RSPCA, które pracują razem, aby opracować nowe sposoby na bezpieczniejsze projektowanie przeszkód.
Badania przeprowadzili dr Sarah Paul i profesor Martin Stevens, mają na celu poprawę widoczności przeszkód dla koni, a tym samym zmniejszenie ryzyka upadków i urazów. Zlecono komitetowi ds. wyścigów konnych wykonanie prób z wykorzystaniem żółtego fluorescencyjnego koloru. Jest on widoczny dużo lepiej zarówno dla koni jak i ludzi.
Faza badawcza projektu obejmowała testowanie widoczności pomarańczowych przeszkód i innych potencjalnych kolorów na 11 torach wyścigowych.We współpracy z trenerem Richardem Phillipsem testowano reakcje behawioralne koni na bardziej widoczne kolory w kontrolowanym środowisku. Podczas prób koni dosiadali emerytowany już dżokej Ian Popham oraz dżokej treningowy Danny Hiskett.
“Podczas pokonywania różnych kolorowych przeszkód było dla mnie jasne, że przy niektórych kolorach konie zareagowały inaczej i okazywały przeszkodzie więcej szacunku. Jestem pewien, że inni zawodnicy poczują to samo. Będzie to świetny pomysł i okazja, aby sport był bezpieczniejszy dla koni i dżokejów. ” – mówił Ian Popham.
Potrzeba więcej danych
Jednak aby móc wprowadzić realną zmianę w świecie wyścigów na wyspach potrzeba większej ilości danych, które można by przedstawić środowisku.
W tym samym czasie BHA i RSPCA kontynuują współpracę nad projektem. Na dalszym etapie należy sprawdzić, czy można wprowadzić dalsze ulepszenia w konstrukcji przeszkód, a także różne wykorzystanie kolorów.
David Sykes, dyrektor ds. Zdrowia i Dobrostanu koni w BHA, powiedział, że czas zostanie poświęcony na projekt. “Podobnie jak w przypadku stopniowego wprowadzania naszych wyściełanych przeszkód, które okazały się zmniejszać wskaźnik wypadków i urazów. Dowody trwających prób nadal wspierają argumenty przemawiające za zmianami. Jeśli okaże się, że tak jest, to z niecierpliwością czekamy na nowe projekty na torach wyścigowych. Mam nadzieję, że jeszcze bardziej zmniejszymy już i tak już spadającą liczbę upadków”.
Od 2004 r. zmniejszyła się liczba osób, które spadły w brytyjskich wyścigach o 29%. Stało się to dzięki inwestycjom w bezpieczeństwo na torach wyścigowych i ciągłym ulepszeniom standardów opieki nad końmi wyścigowymi i szkoleniom.
Martin Steven, profesor University of Exeter, przewodniczący ds. Ekologii Sensorycznej i Ewolucyjnej, powiedział, że zrozumienie, w jaki sposób zwierzęta postrzegają świat, oraz zastosowanie najnowocześniejszych narzędzi do badania tego, ma cenną rolę do odegrania w kierowaniu bezpieczeństwem i dobrostanem zwierząt oraz ludzi w różnorodnych kontekstach.
“Ten projekt pokazuje, jak współczesna nauka może mieć szerokie pozytywne implikacje w społeczeństwie ludzkim i w naszych interakcjach ze zwierzętami”.