Ostatnie deszczowe dni dały się we znaki koniarzom. Zamiast hulać po łąkach i lasach, kto nie trafił w lukę w opadach deszczu musiał nadal jeździć na hali. A deszcz w stajni to oczywiście błoto. Błoto wszędzie, na padokach również. Niestety nie jest ono przyjacielem końskich kopyt. Jakie problemy końskich kopyt może wywołać błoto? Niedawno pisaliśmy o tym, jak wilgoć wpływa na kopyta, ale skutki mogą być poważniejsze.
Jakie problemy końskich kopyt może wywołać błoto?:
- Podrażnienia- kopyto długo narażone na wilgoć i brud staje się bardziej wrażliwe. Uszkodzenie może spowodować nawet niewielki kamień, który w innym przypadku byłby zupełnie nieszkodliwy.
- Pleśnie – Choroby bakteryjne (pleśń, która może przeżyć pomimo małej ilości tlenu w otoczeniu) dotyka miękkich i wrażliwych tkanek, strzałki. U koni powoduje bolesność. Może być trudna do wyleczenia, jeśli końskie nogi często są mokre.
- White Line Disease – Choroba Linii Białej. Bakterie beztlenowe oraz grzyby są główną przyczyną tej choroby. Mogą one przeniknąć w głąb kopyta prowadząc do poważnych uszkodzeń. Zdecydowanie częściej występuje u koni w wilgotnych regionach, a najczęściej tych, których kopyta często narażone są na dużą wilgoć.
- Ropień – zgromadzenia ropy zlokalizowane w miękkich tkankach kopyta. Sole i drobne kawałki żwiru mogą penetrować przez linię wodną i białą, kiedy się tam dostaną zaczyna się wokół nich gromadzić ropa. Częstość ich występowania jest zauważalna w deszczowych okresach.
- Gruda – to choroba dolnych części kończyn, stan zapalny pęcin, piętek i ostróg. Powoduje bolesne stany zapalne, obrażenia piętek, ropienie. Występuje najczęściej u koni, których kopyta narażone są na wilgoć i błoto. Może być spowodowana przez różne patogeny, może objawiać się różnymi zmianami dermatologicznymi.
Wiele innych zagrożeń związanych jest z błotem, choroby kopyt występują zazwyczaj po długotrwałym przebywaniu koni w wilgotnym środowisku.
MZ