Wiadomo, że w większości dyscyplin sportowych rozpoczęcie treningów już w wieku kilku lat zdecydowanie zwiększa szanse osiągnięcia sukcesu. Co jednak, jeśli masz nieco więcej wiosen na karku, lecz wciąż nie spełniłeś marzenia o znalezieniu się w siodle? Jazda konna dla dorosłych nie musi być tylko marzeniem.
Jazda konna dla dorosłych
Lepiej zacząćpóźno niż wcale? Powodów rozpoczęcia nauki jazdy konnej w dorosłym życiu może być wiele: niespełnione marzenie z dzieciństwa, próba dzielenia wspólnej pasji z przesiadującą notorycznie w stajni pociechą czy chęć przeżycia niezapomnianej przygody. Bez względu na to, co skłania przyszłego adepta jeździectwa do podjęcia nauki, oprócz entuzjazmu towarzyszyć może mu cała masa obaw.
Najczęstsze wątpliwości powstrzymujące dorosłych przed podjęciem nauki jazdy konnej:
- Niczego nie osiągnę – to zależy od Ciebie, twojego nastawiania i oczekiwań. Nie każdy musi zostawać wyczynowcem. Mnóstwo satysfakcji może przynieść uprawianie rekreacji lub amatorskiej rywalizacji sportowej. Niektórzy rozpoczynają przygodę z końmi już jako dojrzali dorośli, a wcale nie przeszkadza im się to rozwijać. Uzyskują odznaki jeździeckie, szkolą się i chcą, aby pasja stała się sposobem na życie. Najważniejsze byś czerpał z kontaktu ze zwierzętami mnóstwo radości, choćbyś miał jeździć tylko dla relaksu po pracy.
- W stajniach kręci się pełno „dzieciaków” – owszem, większość stałych bywalców szkółek, to dzieci. W wielu miejscach można jednak spotkać również dorosłych i to na różnych poziomach zaawansowania. Coraz łatwiej odnaleźć także oferty obozów dedykowanych osobom pełnoletnim. Często odbywają się one poza ścisłym sezonem wakacyjnym i mają formułę dostosowaną do wieku uczestników.
- Mam kiepską kondycję – oczywiście sprawność fizyczna w jeździe konnej bardzo się przydaje. Nie tylko ułatwia naukę, ale też zmniejsza ryzyko kontuzji. Nie trzeba być jednak siłaczem ani maratończykiem. Jeśli do tej pory choć trochę dbałeś o siebie i nie spędzałeś każdej wolnej chwili na kanapie, to wszystko powinno być w porządku. Natomiast jeśli całkowicie porzuciłeś aktywność, wciąż możesz to naprawić. Jazda konna z pewnością ci w tym pomoże i stanie się świetną motywacją dla podjęcia zdrowego trybu życia.
- To może być niebezpieczne – owszem, uprawianie jeździectwa zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Z konia czasem się spada i to bez względu na wiek. Często bariery psychiczne okazują się trudniejsze do pokonania niż fizyczne, ale ze wszystkim można sobie jakoś poradzić. Ważne, żebyś znalazł instruktora, którego obdarzysz zaufaniem. A jeśli niepokoją cię ewentualne przeciwwskazania medyczne, warto rozważyć konsultację z lekarzem.
- Lonża jest dla dzieci – takie podejście jest dość zaskakujące. Po pierwsze, w jeździectwie (tak jak w każdym innym sporcie) najważniejsze są umiejętności a nie wiek. Po drugie, na lonży trenują czasem także zaawansowani jeźdźcy, choćby dla doskonalenia dosiadu.
Na koniec pokrzepiająca ciekawostka – czy wiesz, że jednymi z najstarszych uczestników igrzysk olimpijskich są właśnie jeźdźcy? Nie bez powodu mówi się, że w tym sporcie najważniejsza jest nie siła fizyczna a charakter.
Tekst: Dominika Cirocka – psycholog (PsychologiaPrzygody.pl)