Wyjazd poza stajnię nie musi ograniczać się tylko do poruszania się po płaskim terenie. Jazda konna po wzniesieniach w terenie może wzmocnić ciało twojego konia, ale dobrze wiedzieć, jak wykonywać takie ćwiczenia poprawnie!
Jazda konna po wzniesieniach w terenie
- Zarówno podczas wjeżdżania na wzniesienie, jak i podczas zjeżdżania z niego pamiętaj o lekkim półsiadzie. Podczas podjeżdżania pod górkę koń musi mocniej zapracować zadem, dlatego przyda mu się odciążenie. Z kolei podczas zjeżdżania ze wzniesienia zad będzie mu ciążył, dlatego nie odchylaj się do tyłu – to tylko utrudni zwierzęciu zadanie. Dzięki delikatnemu pochyleniu ułatwisz mu pracę, a wasze środki ciężkości pozostaną w harmonii – także tobie łatwiej będzie utrzymać równowagę i nie pozostawać za ruchem konia.
- Nie napinaj przesadnie ciała. Nawet jeżeli na początku nie będziesz czuć się w pełni komfortowo podczas treningu na górkach, postaraj się eliminować kurczowe napięcie całego ciała i “zakleszczanie się” na siodle, które może zniechęcać konia do ruchu naprzód. Dąż natomiast do pewnego i stabilnego dosiadu. Zachowaj też kontakt z pyskiem konia, ale powinien być on lekki i elastyczny dzięki ręce podążającej za ruchem zwierzęcia. Swoboda w pracowaniu szyją na pewno ułatwi wierzchowcowi poprawne wykonanie zadania.
- Jeżeli chcesz w jak największym stopniu wykorzystać ćwiczenia na wzniesieniach, nie pozwól koniowi spieszyć. Im niższe będzie tempo jego jazdy, tym bardziej zapracuje jego ciało – koń będzie musiał rozciągnąć się i zaangażować grzbiet. Pamiętaj jednak, że osiągnięcie niektórych rzeczy wymaga czasu, a twój koń może nie być od razu gotowy do wykonania wszystkich podjazdów/zjazdów w stępie. Zawsze bierz więc pod uwagę jego umiejętności oraz kondycję, dostosowując poziom trudności ćwiczenia do waszych możliwości.
- Do tego typu ćwiczeń wybieraj wzniesienia o odpowiednim, bezpiecznym podłożu. Nie powinno ono być ani zbyt błotniste i grząskie, ani bardzo twarde i śliskie. Jeżeli dopiero wprowadzasz ten element do waszego treningu, zacznij od minimalnych różnic terenów, by dobrze i stopniowo przygotować wierzchowca do trudniejszych etapów.
MP