Nie od dziś wiadomo, że kontakt z kopytnymi może skutecznie stymulować rozwój fizyczny i emocjonalny osób w każdym wieku. Najnowsze badania sugerują zaś, że jazda konna wpływa na koncentrację uwagi i samokontrolę u dzieci.
Jazda konna wpływa na koncentrację i samokontrolę?
Mnóstwo jest doniesień na temat dobroczynnego wpływu koni na ludzi. Tym razem zgłębienia tematu podjęli się naukowcy z Japonii. Postanowili oni sprawdzić, czy przejażdżka konna pomoże dzieciom w wykonywaniu zadań arytmetycznych oraz testów wymagających samokontroli i koncentracji uwagi.
Dzieci, zadania i… konie
W badaniach udział wzięło 72 dziewcząt i 34 chłopców w wieku 10-12 lat, dotąd dosiadających konia najwyżej raz w życiu. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy. Wyniki jeżdżących porównano z rezultatami uzyskanymi przez dzieci spacerujące i dzieci niewykonujące żadnej aktywności.
Zadanie polegało na szybkim wciskaniu klawisza spacji, gdy na ekranie wyświetlany był kolor żółty lub niebieski i powstrzymywaniu się od tego w przypadku barwy czerwonej (go/no-go test). Badani dostali również do rozwiązania działania matematyczne (w ramach osobnego eksperymentu). Wszystko odbyło się wg. poniższego schematu:
Eksperyment 1 (koncentracja i samokontrola)
- Test go/no-go
- 10 min jazdy konnej/spaceru/wypoczynku
- Powtórny test go/no-go
Eksperyment 2 (arytmetyka)
- Zadania arytmetyczne
- 10 min jazdy konnej/spaceru/wypoczynku
- Ponowne wykonanie zadań arytmetycznych
Dodatkowo, za pomocą odpowiedniej aparatury, zmierzono reakcje fizjologiczne dzieci, takie jak np. zmienność rytmu serca.
Różne konie, różne rezultaty?
Co ciekawe, w eksperymencie wykorzystano 3 różne wierzchowce – klacz półkrwi, wałacha oraz kucyka – by sprawdzić, czy typ konia także wpływa na uzyskane wyniki. Badacze podejrzewali, że fakt, iż każde zwierzę porusza się w nieco innym rytmie, może wywierć różne skutki u dosiadających je osób.
Wyniki
Okazuje się, że drgania wydzielane przez wierzchowce w ruchu, mogą wywoływać zróżnicowane efekty nawet u dzieci, które uczestniczyły w jedynie 10-minutowej przejażdżce (tzw. „odprowadzce” w ręku). Z przeprowadzonych badań wynika przede wszystkim, iż jazda konna może poprawiać wykonanie zadań wymagających koncentracji uwagi i samokontroli u dzieci skuteczniej niż spacer czy odpoczynek, a także pozytywnie wpływać na niektóre aspekty wykonania zadań arytmetycznych.
Co ciekawe, dokonane pomiary dodatkowe wskazują, że – zależnie od konkretnego wierzchowca i jego chodu – przejażdżka może powodować odmienne reakcje fizjologiczne organizmu – od wyraźnego przyspieszenia rytmu serca, po jego spowolnienie (wiążące się z uspokojeniem i relaksem).
Tekst: Dominika Cirocka – psycholog (PsychologiaPrzygody.pl)
Źródło: Ohtani Nobuyo, Kitagawa Kenji, Mikami Kinuyo, Kitawaki Kasumi, Akiyama Junko, Fuchikami Maho, Uchiyama Hidehiko, Ohta Mitsuaki
Horseback Riding Improves the Ability to Cause the Appropriate Action (Go Reaction) and the Appropriate Self-control (No-Go Reaction) in Children
Frontiers in Public Health, Vol. 5, February 6, 2017 DOI=10.3389/fpubh.2017.00008