Jazda w parkurze to nie tylko pokonywanie kolejnych przeszkód. Treningi złożone z oddawania pojedynczych skoków nie wystarczą, jeśli chcemy dobrze prezentować się na zawodach skokowych!
Częstym błędem jeźdźców zaczynających sportową karierę jest traktowanie przeszkód na parkurze jak osobnych zadań. Tymczasem parkur to jedno duże zadanie, którego wykonanie należy dobrze zaplanować. O czym warto pamiętać ruszając na parkur?
Jazda w parkurze
- Zobacz, co cię czeka. Jeśli chcesz mieć szanse na poprawne przejechanie parkuru, musisz zacząć od obejrzenia ustawienia przeszkód, wymierzenia odległości między nimi i zaplanowania trasy przejazdu. To bardzo ważne, bo gwałtowne decyzje w parkurze zemszczą się na jakości skoków. Koń wybity z równowagi i zaskoczony pojawieniem się niespodziewanej przeszkody może odmówić skoku bądź strącić drąg. Dlatego jeszcze zanim wyjedziesz na parkur powinieneś mieć w głowie plan tego, jak chcesz pojechać.
- Dostosuj do możliwości. Plan powinien być dostosowany do możliwości i umiejętności twoich i konia, oraz do tego, co chcecie osiągnąć. Jeśli są to jedne z waszych pierwszych zawodów, prawdopodobnie warto zrezygnować ze starania się o jak najlepszy czas na rzecz spokojnego i czystego przejechania wszystkich przeszkód. Na początku wybieraj łatwiejsze trasy – skróty poczekają! Dobrze, jeśli na zawody pojedzie z tobą trener i wspólnie zdecydujecie, jaką taktykę najlepiej przyjąć.
- Spokojna realizacja. Kiedy masz już plan i wyjeżdżasz na parkur, czas na spokojną realizację przyjętych założeń. Jazda w parkurze powinna być spokojna i zrównoważona. Tutaj okaże się nie tylko jak pracowaliście nie tylko na treningach skokowych, ale także ujeżdżeniowych. Zwinność konia, a także umiejętność utrzymania dobrego, równego rytmu galopu w zakrętach i w dystansie między przeszkodami to kluczowy czynnik, który pozwoli na poprawne przejechanie całego parkuru.
- Błędy się mszczą! Pamiętaj, że podczas jazdy w parkurze błąd na jednej z przeszkód łatwo może spowodować kolejne problemy dalej. Dlatego jeśli zdarzyła ci się zrzutka, postaraj się jak najszybciej odzyskać równe tempo galopu, aby zachwianie równowagi i rytmu po błędzie nie przełożyło się na dalszą jazdę. Staraj się też tak prowadzić konia, żeby miał on czas i możliwość przygotowania się do kolejnego skoku. Dopiero bardziej zaawansowane i dobrze zgrane pary mogą sobie pozwolić na “zaskakiwanie” konia ostrymi skrótami i przeszkodami wyrastającymi nagle przed koniem.
- Reaguj w razie potrzeby. Może się zdarzyć, że plan, który opracowałeś podczas oglądania parkuru, z różnych powodów trzeba będzie nieco zmodyfikować. Staraj się na bieżąco korygować zadanie stawiane przed koniem. Zrzutka, utrata rytmu, nagłe przyspieszenie bądź zwolnienie – wszystko to powinno natychmiast skłonić cię do reakcji i korekty przejazdu. A tę umiejętność najlepiej wykształcisz wprowadzając jazdę parkurową do swoich treningów!
ADM