Nie zapominaj o dłoniach!
Pielęgnacja skóry to nie tylko pielęgnacja twarzy. Nie możemy zapominać o dłoniach, które oprócz negatywnego działania chlorowanej wody czy detergentów w stajni są wyjątkowo narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr i mróz. Przygotowanie sprzętu, czyszczenie konia (już nie wspominając o samej jeździe) – wiele osób nie używa rękawiczek do żadnej z tych czynności. Do tego dodajmy wszystko co robimy po treningu – z myciem wędzidła na czele. Te wszystkie czynności niekorzystnie wpływają na nasze ręce. Sama skóra dłoni z zewnątrz jest bardzo cienka i delikatna, od wewnątrz zaś grubsza. Dłonie nie mają zbyt wielu gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej przez co bardzo szybko tracą swój ochronny płaszcz lipidowy. Pielęgnację rąk zacznijmy więc od drobnych zmian stajennych nawyków – róbmy wszystko w rękawiczkach. Skutecznie zabezpieczą one delikatną skórę dłoni. To trochę tak, jak z myciem naczyń w gumowych rękawiczkach – na początku jest mało komfortowo ale po jakimś czasie można się przyzwyczaić.
Zwróć uwagę!
Poprawienie stanu Twoich dłoni możesz zacząć od małych zmian – np. korzystana z rękawiczek podczas wizyty w stajni
Kolejny nawyk to mycie rąk – myjemy je w temperaturze nie przekraczającej 20 stopni. Ciepła woda będzie powodować przesuszenie skóry dłoni, letnia woda zdecydowanie mniej a dodatkowo pobudzi krążenie. Warto używać delikatnych preparatów do mycia ponieważ detergenty także wysuszają naskórek. Po każdym myciu dłoni używajcie delikatnego balsamu lub bardziej intensywnego kremu do rąk. Nawilżający, lekki i delikatny krem do rąk warto aplikować na skórę latem. Zimą sięgnijcie po odżywczy i tłusty krem, który zostawi ochronną warstwę na dłoniach, zwłaszcza jeśli wychodzimy na zewnątrz. Istotne jest aby kremy do rąk zawierały substancje kojące, ochronne i nawilżające, które pomogą odbudować delikatną warstwę hydrolipidową naskórka.
Najlepsze substancje ochronno-nawilżające dla skóry dłoni to:
-aloes
-alantoina
-mocznik
-drogocenne olejki odżywcze
-gliceryna czy wazelina – które natłuszczą ręce zimą
Jak zrobić jesienno-zimowy krem do rąk? Oto domowy przepis na odżywczy krem migdałowy: -2 łyżki olejku migdałowego
-2 łyżki oleju kokosowego
-1 łyżka wody różanej
-1 łyżka wosku pszczelego
Roztapiamy na parze wosk pszczeli i dodajemy do niego olejek migdałowy. W oddzielnym naczyniu mieszamy wodę różaną z olejkiem kokosowym tak, aby uzyskały jednolitą konsystencję. Teraz łączymy wszystkie składniki i przekładamy do naczynia – najlepiej jeśli będzie to szklany słoiczek. Pamiętajcie aby krem przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu aby jak najdłużej zachował swoje wartości odżywcze.
Jeśli dłonie są szorstkie warto zafundować im peeling – tak jak w przypadku skóry twarzy peeling przywróci im blask i ładny kolor a co najważniejsze pozwoli lepiej wchłaniać się aktywnym składnikom aplikowanym z porcją kremu. Preparat złuszczający skórę rąk może być trochę bardziej intensywny niż ten stosowany do twarzy. W sklepach znajdziecie szeroką gamę takich kosmetyków ale wygładzająco-regenerujący peeling-maskę do rąk możecie w łatwy sposób zrobić w domu.
Przepis na domowy peeling-maskę do rąk.
Potrzebne będzie kilka prostych składników:
-2-3 łyżki cukru
-1 łyżka miodu
-1 łyżka oliwy z oliwek
-kilka kropli olejku – np. arganowego albo rycynowego
Wszystkie składniki dokładnie razem mieszamy aby konsystencja tworzyła dość gęstą masę którą następnie nakładamy na ręce. Pocieramy dłońmi tak, jak podczas ich mycia masując przez kilka minut. Optymalnym czasem będzie moment w którym poczujecie pod palcami, że drobinki cukru w całości rozpuściły się – wtedy płuczemy dłonie wodą. Cukier usunie martwy naskórek, miód z oliwą odżywią i zregenerują skórę a sama oliwa dodatkowo pozostawi delikatnie tłusty filtr ochronny na rękach. Aby wzmocnić działanie odżywcze, po zabiegu załóżcie bawełniane rękawiczki. Taką kurację śmiało można stosować co drugi dzień, najlepiej przed pójściem spać aby przez noc dłonie intensywnie zregenerowały się. To także dobra regeneracja rąk dla osób które nie mają możliwości częstego stosowania kremu w ciągu dnia.
A co z paznokciami?
Na koniec kilka słów o paznokciach które także są narażone jak nasza skóra. Pielęgnacja paznokci to nic prostszego – wystarczy wcierać w płytkę paznokcia i skórki drogocenne olejki. Najlepszymi będą olejek arganowy, migdałowy czy oliwa z oliwek. Olejki sprawią, że paznokcie wzmocnią się, będą twardsze, bardziej elastyczne i błyszczące.
Promienna, zregenerowana i zabezpieczona skóra odwdzięczy się wprawiając Was w cudowny nastrój i pozwoli w pełni cieszyć się każdym dniem spędzonym w stajni!
Tekst: Emilia Sobańska