CEL
Korona drzewa pokazuje, jaki jest twój cel, w czym chcesz poczuć się pewnie? Możesz postanowić, że twoim celem będzie czuć się komfortowo podczas egzaminu na odznakę, podczas galopu w terenie, a może na swoich pierwszych zawodach? To, jak wyznaczysz sobie cel, będzie miało ogromny wpływ na to, czy uda ci się go osiągnąć, dlatego zrób to mądrze. Oto jaki powinien być dobrze określony cel:
– Konkretny – określ dokładnie, co chcesz osiągnąć
– Wymierny – skąd będziesz wiedział, że udało ci się osiągnąć cel? W jaki sposób to określisz?
– Osiągalny – cel powinien być wyzwaniem, ale powinien leżeć w ramach twoich możliwości
– Realistyczny – oczywiście, możesz założyć, że zwyciężysz w Mistrzostwach Polski, ale jeśli do tej pory twoim największym osiągnięciem było zdanie brązowej odznaki, niestety taki cel tylko podkopie twoją wiarę w swoje możliwości
– Określony w czasie – to bardzo ważne, żeby wiedzieć, kiedy chcesz osiągnąć swój cel
Zanim przyjmiesz, że coś jest twoim celem, zastanów się też, na ile realizacja tego zamierzenia jest zależna od ciebie. Na przykład – jeśli założysz, że w lipcu zdasz egzamin na brązową odznakę, to pracując, trenując, wkładając odpowiedni wysiłek i mając odpowiedni poziom umiejętności w punkcie wyjścia jesteś w stanie założyć, że osiągnięcie celu zależy od ciebie.
Jeśli jednak założysz sobie cel – „wygram najbliższe zawody regionalne w mojej okolicy”, to niestety nigdy nie jesteś w stanie w pełni wpłynąć na realizację swojego celu. Nie masz wpływu na rezultat konkurencji, a nawet najlepsi jeźdźcy świata czasem bywają pokonani przez innych najlepszych jeźdźców świata. Możesz założyć sobie osiągnięcie konkretnego wyniku (np. przejazd parkuru na czysto i w normie czasu).
Kiedy już określisz swój cel, dobrze jest zapisać go sobie i podzielić się nim z kimś. To zwykle doskonała motywacja do pracy!