ŚRODKI
Wyobraź sobie, że udało ci się zrealizować swój cel. Co robisz? Na czym się koncentrujesz? Innymi słowy – co składa się na osiągnięcie sukcesu? Wyobraź sobie trzy najważniejsze gałęzie swojego drzewa pewności – będą one reprezentowały najważniejsze środki i działania, które mają zbliżyć cię do celu. Nasz umysł ma ograniczoną pojemność, więc staraj się, aby te trzy punkty były jasne i zwięzłe. Oto przykłady…
Cel: Czysty przejazd w zawodach w klasie L w najbliższy weekend
Środki: 1. Utrzymać rytmiczny galop 2. Wyznaczyć i utrzymać trasę przejazdu 3. Kontrolować pozycję łydki
Cel: Galop podczas grupowego wyjazdu w teren
Środki: 1. Oddychać 2. Rozluźnić ramiona 3. Uśmiechać się!
Wyznaczenie sobie konkretnych środków do celu sprawia, że osiągnięcie go jest dużo łatwiejsze. Pomyśl – czy łatwiej jest szukać równego najazdu, czy koncentrować się na czystym przejeździe i utrzymaniu równego tempa galopu? Środki są łatwiejsze do kontrolowania i wprowadzenia w życie, ponieważ są konkretne, oznaczają coś, co rzeczywiście możesz zrobić, a nie rezultat.
Pamiętaj, żeby szukać takich środków, które da się zapisać hasłowo – wjeżdżając na parkur możesz powtarzać sobie w głowie „rytm, najazd, łydka”. Możesz też zapisać sobie te hasła na przykład na skrzynce ze szczotkami. Taki sposób na wizualne przypomnienie sobie, na co musisz zwrócić uwagę, może pomóc ci uspokoić się, jeśli zaczną cię zjadać nerwy.
Ważne też, aby jako środki określić takie elementy, na których łatwo ci będzie zbudować poczucie pewności siebie.
Założenie jest proste – wybierasz szczegóły, z którymi sobie na pewno poradzisz, a one w efekcie składają się w całość, do której dążysz. Jeśli jednak nie uda ci się osiągnąć celu – na przykład zamiast czystego przejazdu zaliczysz zrzutkę – wciąż możesz zastanowić się, czy udało ci się wypełnić wszystkie założone środki do celu a jeśli nie, to gdzie jest miejsce na poprawę. Tym samym zwiększasz swoją pewność przy kolejnym podejściu – wiem, gdzie był błąd, tym razem go nie popełnię!